Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Ako sa dnes máš? 18

Strana 66 z 71 Previous  1 ... 34 ... 65, 66, 67 ... 71  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Catherin4 St 21 august 2024 - 19:08

Ja mam uzkost casto, ale u mna to nema vplyv na pamat, nemam vypadky. Na uzkost mi nepomaha nic, mozno len tie lieky ako Xanax kratkodobo, ale to je navykove tak to vobec neberiem. Antidepresiva mi na to vobec nepomahaju, a to som ich uz vystriedala niekolko.

Inak ja sa dnes vecer citim ovela lepsie ked som nemusela ist do roboty, vela si citam, v podstate som aj hladala vela na nete informacie o schizoafektivnej poruche a potom o OCD, pisem si s vami, tak svoju mysel furt niecim zamestnavam, tak je ten hlas casto ticho. Samozrejme ozve sa aj teraz, ale v prijatelnej miere. Z toho co som citala a som nad tym rozmyslala mi to vychadza skor na tu OCD alebo nieco podobne. V kazdom pripade zajtra vyberiem ten Aripiprazol a zacnem ho brat, to nemoze uskodit. Mozno pomoze. Ale so psychiatrom sa o tom porozpravam. Uvidim co povie, budem brat lieky co mi predpise, nebudem nic svojvolne vysadzovat.
Catherin4
Catherin4
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 528
Reputácia Reputácia : 75
Dátum registrácie : 12.09.2022
Bydlisko Bydlisko : Nemecko, pôvodne západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F33.3
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Aripiprazol, Venlaflaxin, Trazodon

Matej, Saladin, motylek and Lucas like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Lucas St 21 august 2024 - 19:15

@Saladin
Čítal som postrehy zahraničných psychiatrov a neurológov za ktorými prišli pacienti s kognitívnymi poruchami až s podozrením na demenciu. Dôkladným vyšetrením a rozhovorom bola však zistená aj depresívna/úzkostná porucha.
Neraz sa stalo, že po dvoch-troch mesiacoch liečby AD, najčastejšie prvej voľby SSRI - došlo k výraznému zlepšeniu pamäti, prejasneniu nálady, zníženiu úzkostných symptómov, a teda vinníkom bola práve psychiatrická diagnóza (!), nie neurologická ako taká.
Apropo, v tomto smere je mimoriadne zaujímavé multimodálne AD vortioxetine - Brintellix, má skutočne klinicky dokázaný pozitívny efekt na pamäť a poznávacie funkcie (sám som to na ňom zažil, žiaľ, pre výrazné NÚ som ho nemohol ďalej užívať).
V opačnom prípade sa siaha po liekoch na báze ginko biloby (Tebokan, Tanakan, Gingio), piracetam sa tiež zvykne písať (Pirabene) alebo voľnopredajný Lucetam či Nootropil, prípadne po covide na tzv. brainfog alebo u ťažších stavov vedie jednoznačne vinpocetine - Cavinton, Cavinton forte.
Mimochodom, na druhej strane, samotné zhoršené prekrvenie mozgu sa môže javiť ako melanchólia s typickým úzkostným prejavom...
Avšak nevhodné liečivá na pamäť sú všetky s výrazným anticholinergným účinkom (atropín, biperidén, tricyklické antidepresíva, niektoré typické antipsychotiká, spazmolytiká a pod.).
Toľko, čo som pochytil, možno pomôže...
Lucas
Lucas
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 313
Reputácia Reputácia : 61
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 36
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, Saladin, Catherin4, Jaro123444 and motylek like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Saladin St 21 august 2024 - 19:22

@Cate, benzodiazepín (Lexaurín ap) nechcem, práve kvôli tej závislosti. Mali sme v rodine alkoholikov a bojím sa, že si zvyknem. A potom čo?? Ale vraj to berú aj doktori ako lentilky, tak neviem..

Koľko užívaš (alebo niekto iný) venlafaxín, či si nemám nechať navýšiť (som na dávke 112,5 mg). Pretože niekedy sa cítim akoby vo mne boli mravce. Neviem sedieť, som nervózny, neviem sa sústrediť, myšlienky mi lietajú kade tade. Aj opakovane pozorujem, že tu po sebe musím opravovať gram. chyby a preklepy - zdá sa, že myšlienky sú rýchlejšie ako ja..

Myslel som, že je to z jedla, ale vysadil som múku, cukor a stále je to rovnaké. Bože, ako mám rád palacinky a nemôžem, lebo potom mám v hlave hmlu a zhorší sa mi všetko, ADHD ap.. ,(((

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 625
Reputácia Reputácia : 59
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Juraj St 21 august 2024 - 19:35

@Catherin4, @Saladin, mne na úzkosť doktorka predpísala Atarax. Asi pred mesiacom som mal taký blbý deň, keď som si líhal spať v hroznom stave, a ako som ležal v posteli, uvedomoval som si že nezaspím. Tak som si dal jednu tabletku, a pomohlo mi to.
Juraj
Juraj
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 636
Reputácia Reputácia : 172
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 43
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Matej, Saladin, Catherin4, Jaro123444 and Lucas like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Saladin St 21 august 2024 - 19:37

Ďak. Lukáš. Zajtra štartujem svoju telesnú schránku a bežím za psychiatričkou - aj keď ona ma asi nezoberie. Okrem toho som si vytvoril nevhodný návyk, že keď prídem k lekárovi, tak sa mi záhadne zlepší to, kvôli čomu som prišiel. A odchádzam z prázdnimi rukami. V poslednej dobe sa mi to stalo viac krát. Neviem, či sa tiež hanbím a nechcem pred lekárkou vyzerať ako Niemand (mužská pýcha?) alebo podvedome nechcem mať viac problémov ako mám (lebo to komplikuje život?). Neviem..

Bol som napr. s psychiatričkou dohodnutý začiatkom júla, lebo mi bolo katastrofálne, čakal som na termín ako splašený kôň a v deň, keď som k nej mal ísť, som to zrušil s tým, že už je mi lepšie. A naozaj som sa týždeň cítil oveľa lepšie (nemohol som to zrušiť skôr, pretože bola na letnej dovolenke). V každom prípade zajtra idem, lebo tie "mravce" (nervozita, úzkosť) sú otravné.

____
Aké si mal NÚ pri Brintellixe? Tiež som čítal ódy od psychiatrov, že je to zázračný liek - čo sa týka kog. fn., len som si to vysvetľoval, že robia reklamu novému lieku

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 625
Reputácia Reputácia : 59
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Jaro123444 likes this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Catherin4 St 21 august 2024 - 19:43

Saladin, ja beriem Venlafaxin 225 mg, uz nieco malo cez dva roky. Ked mi ho nasadil, zacala som najskor nizke davky a postupne zvysoval az na tuto davku. Som s nim velmi spokojná a dobre ho znasam, nemam ziadne VÚ. Depresie su prec a som aj taka kludnejsia.
Catherin4
Catherin4
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 528
Reputácia Reputácia : 75
Dátum registrácie : 12.09.2022
Bydlisko Bydlisko : Nemecko, pôvodne západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F33.3
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Aripiprazol, Venlaflaxin, Trazodon

Matej, Saladin and Lucas like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Lucas St 21 august 2024 - 20:12

@Saladin
Ja obdobie Alventy považujem za jedno z najkrajších 😁 rovno sme udreli 150 mg ráno (predtým som vždy užíval len 75 bez efektu) - nakoplo ma to ako dostihového koňa, v priebehu pár dní prejasnená nálada, sociofóbia znížená na minimum, chuť do života, proste aktivizátor eňo ňuňo 👍 trvalo to cca pár mesiacov, čo sa týka NÚ tak som pociťoval nadmerné potenie (aj v noci), zrenice rozšírené ako sova (darmo, účinkovalo na inhibíciu noradrenalínu i čiastočne dopamínu), no problémom začalo byť práve nepríjemné mravčenie v rukách, nohách i po tvári, zvýšený tlak a nakoniec veľmi nepríjemný tras rúk. A bol som celkovo taký splašený, doslova ako na trojitom presse. Takže sme nakoniec museli opäť presedlať na Mirzaten.
Čo sa týka Brintellixu, áno - proste buď sadne alebo nie. Niekoho stimuluje, iný sa na ňom cíti pokojný a ďalší má akurát nežiaduce účinky (u mňa hnačky, svrbenie celého tela a nepríjemné závraty so silnou bolesťou hlavy). Ale i napriek tomu peklíčku NÚ som po dvoch týždňoch začal pociťovať zlepšenie pozornosti (síce akurát tak asi na záchode 😂).
Maybe by stálo za úvahu skúsiť ešte Dulseviu (tiež SNRI) alebo Elontril (NDRI). Ale opäť je to všetko veľmi individuálne...
Každopádne treba Alventu vysádzať postupne, respektíve krížovú titráciu zvoliť - jedno AD znižujeme do vysadenia a druhé AD postupne navyšujeme, aby sa zabránilo abstinenčným symptómom...
Držím palce pri akejkoľvek voľbe ✊
Lucas
Lucas
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 313
Reputácia Reputácia : 61
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 36
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, Saladin, Catherin4, Jaro123444 and motylek like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Patty_Pillow St 21 august 2024 - 20:15

@lucas mne Dr vysadila alventu 150 zo dňa na deň a iné AD nedala, ale skončila som v nemocnici potom, inak tiež počas alventy svet gombička
Patty_Pillow
Patty_Pillow
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 450
Reputácia Reputácia : 50
Dátum registrácie : 04.04.2022
Vek : 32

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: 20.3
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido 12mg,, Haloperidol 6mg, Kventiax 75mg, Lexaurin 1,5mg, Akineton 3mg, Fluanxol 20mg

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Saladin St 21 august 2024 - 21:03

@Lukas, ja mám až tak nízky tlak, že keď to takto pôjde ďalej, jedného dňa dosiahnem stav nula na nula. Takže zvýšenie tlaku je u mňa skôr prínosom. A potenie neriešim. Potrebujem sa znova dostať do módu, ktorý popisuješ : "nakopne ma to ako dostihového koňa, prejasní náladu, sociofóbiu zníži na minimum, chuť do života, proste aktivizátor eňo ňuňo". Celkom trefne si popísal, akú zmenu potrebujem. Pretože ja nikdy neviem, čo mám povedať.. neviem, čo je dôležité a čo nie. A v tej rýchlosti vždy zabudnem na niečo podstatné. "Máte na to 10 minút, zapínam stopky, teraz!" A ja musím vysypať z rukáva ako som sa cítil ostatných 3-6 mesiacov. Pre mňa čisté utrpenie. U mňa je to ako s v tými rybami:

Veľká ryba stretne ďalšie dve malé a pýta sa ich. Čaute baby, aká je dnes voda? Jedna z nich odpovie stroho "Voda? Celkom fajn". Veľká ryba odzdraví a odpláva. Z ničoho nič sa malá ryba pýta tej druhej. "Počúvaj, čo je to tá voda?"

Ryba nevie čo je voda. Pretože celý život v nej pláva, že..

_____
Btw. Alventu som raz sekol zo dňa na deň (viem, nemalo by sa) a prežil som to. Možno som aj mal abstinenčné príznaky, len som to považoval na normálne.


Naposledy upravil Saladin dňa St 21 august 2024 - 21:16, celkom upravené 2 krát.

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 625
Reputácia Reputácia : 59
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Catherin4 St 21 august 2024 - 21:13

Tak ja som zase nieco googlila a citala. Na OCD sa predpisuje aj Venlafaxin, a ja beriem uz dva roky celkom vysoku davku, to je divne. A ako pisal Lucas, ak neucinkuju tieto antidepresiva, predpisuju sa aj antipsychotika, vratane Aripiprazolu. Cize nech je to cokolvek, ten Aripiprazol by mal pomoct.
Catherin4
Catherin4
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 528
Reputácia Reputácia : 75
Dátum registrácie : 12.09.2022
Bydlisko Bydlisko : Nemecko, pôvodne západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F33.3
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Aripiprazol, Venlaflaxin, Trazodon

Matej and motylek like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Lucas Št 22 august 2024 - 13:41

@Saladin
Tak potom by fakt stálo za úvahu zvýšiť dávku Alventy, pri dobrej tolerancii je strop 375 mg, čo isto vieš. Dá sa pohrať s dávkovaním, užívaš v podstate ani nie polovičnú dávku.
Inak to u psychiatra poznám, mesiac som si (kedysi) pripravoval reč, čo všetko chcem povedať, a zrazu "okno", len tak vo všeobecnosti a som čakal, kedy konečne vypadnem z ambulancie 😁. U mňa to malo zrejme veľkú súvislosť s nadmernou  úzkosťou a navyše nedôverou voči bývalej lekárke,
ktorá zakaždým stav veľmi bagatelizovala a točila si svoje dookola...
Lucas
Lucas
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 313
Reputácia Reputácia : 61
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 36
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, rasto and motylek like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 66 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Juraj Pi 23 august 2024 - 9:17

Ahojte, tak mne dnes obvodná dala vyplnené tlačivo z sociálnej poisťovne a povedala mi aby som papiere od psychiatričky za posledného pol roka prefotil a priložil k žiadosti.

Mne ale psychiatrička posledný približne polrok píše že som v uspokojivej remisii. Nemôže toto ohroziť schválenie môjho invalidného dôchodku?

Rozmýšľam že k tej žiadosti pridám aj kópiu psychologického vyšetrenia z roku 2019, kde mi diagnostikovali schizoafektívnu poruchu. Vtedy som bol v dosť zlom stave a je to v tých papieroch zachytené.
Juraj
Juraj
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 636
Reputácia Reputácia : 172
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 43
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

Strana 66 z 71 Previous  1 ... 34 ... 65, 66, 67 ... 71  Next

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore