Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Ako sa dnes máš? 18

Strana 83 z 83 Previous  1 ... 43 ... 81, 82, 83

Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Lucas Ne 13 október 2024 - 10:05

@Catherin4
Na Aurorix som práve odpísal v téme a len jedno viem za seba napísať - iba ak budeš môcť vyskúšať a dáš mu čas, budeš môcť zhodnotiť. Mnohým pomohol, mnohým nie... Presne tak ako iné skupiny antidepresív.
Lucas
Lucas
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 349
Reputácia Reputácia : 75
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 36
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Catherin4 likes this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Peto2024 Ne 13 október 2024 - 10:47

Today at 8:20
pre Catherin4
Dakujem Lucas za povzbudive slova. Ano, mozno by nebolo od veci dat sa na PNku. Ale uvidim este, ako sa budem mat dnes a zajtra. V pondelok totiz musim prist do prace, ja som si odlozila so svojej skrinky jednu rozrobenu zakazku a ta je zamknuta. Ja si to tam takto casto schovavam, aby to nerobila druha smena a aby ta praca ostala mne. Nemam totiz tak casto moc vela roboty a takto sa chcem poistit, ze budem mat co robit. Ten pondelok nejak vydrzim a v utorok este uvidim ci pojdem, podla toho, ako sa budem citit. Ak tak ako teraz tak nie. Inak zvlastne, ze sa to stalo prave mne tato choroba, com som nefajcila marisku, nebrala ziadne drogy ani huby. Prave takym sa to stava. Na psychiatrii som spoznala jedneho, co fajcil muchotravku cervenu, dovtedy som netusila, ze sa to da fajcit. Tam sme sa trocha skamaradili, potom ze pojdeme na huby. Ja som zbierala masliaky, on muchotravky cervene, este mi to aj ponukal, no riadny exot. Viac som sa s nim nestretla.

Ahoj no veď toto ja som sa tiež čudoval že sa to stalo práve mne. Ako je pravda že som marisku vyskúšal ale to bolo dávno pred psychozou. Aj som dosť pil alkohol 😄 ale väčšinou zodpovedne. Priznám sa že ešte si občas alkohol dám, jedno dve pivá maximálne. Aj som s tým skúšal prestať ale najviac som vydržal asi polroka nepiť. Ale je asi najvyšší čas prestať lebo z liekov mi zistili teda z krvi že už mám niečo s pečeňou ale spravili mi to lieky nie alkohol to viem na isto. Inak mám dg. Paranoidna schizofrénia. A od jednej psychózy som zatiaľ ok, lieky zaberajú ale občas mám taký pocit že už by som ich nepotreboval, ale zatiaľ to nechávam na lekároch. Dôverujem im. Takže lieky beriem pravidelne. Inak myslíte že budem tie lieky brat celý život? Lebo ja som získal veľa informácií aj protichodných. Že keď je dobrá prognóza stačí to brať minimálne rok. Ja už to beriem pomaly druhý rok. Ale zase som čítal že na schizu bohužiaľ sa berú lieky celý život.
Peto2024
Peto2024
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 13
Reputácia Reputácia : 0
Dátum registrácie : 06.09.2024
Vek : 31
Bydlisko Bydlisko : Bratislava

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Lucas Ne 13 október 2024 - 10:59

@Catherin4
Ešte mi napadá ozaj ten bupropión, o ktorom si zvažovala aj ako pomoc na odvykanie od fajčenia (dve muchy jednou ranou). 🤔 Sú takisto naň rôzne názory, čo sa týka účinnosti a vplyvu na úzkosť - niektoré štúdie ho vôbec neodporúčajú pre dlhodobé zvýšenie anxiety, iné zas dokladujú jej výrazné zníženie! Navyše to, že nemá indikáciu na sociofóbiu, neznamená, že nemôže pomôcť. Čítal som odborné názory v tomto smere, hlavný problém je v tom, že na každú konkrétnu diagnózu a jej schválenie musí byť realizovaná dlhodobá a finančne náročná klinická štúdia, preto mnoho výrobcov antidepresív ju nemá v príbalovom letáku uvedenú - napísané je, že sa používa na liečbu depresie a bodka. A stojí i za zmienku, že x liekov sa píše off-label a účinkujú na konkrétny problém. Mňa u teba prekvapila dávka Alventy - na žienku 225 mg venlafaxínu! Mne nikdy nedali viac ani v nemocnici ako 75 mg, takže hlboké poddávkovanie na vtedy chalana s hmotnosťou 110 kg. Kebyže nevyskúšam 150 mg, zatracoval by som ju. A to je práve často kameňom úrazu a kritizované (opäť v zahraničí) - že mnoho psychofarmák by fungovalo výrazne lepšie, keby sa dávkovací režim AD využil podľa možností a reakcie pacienta v maximálnej odporúčanej dávke, obzvlášť pri odolných úzkostných/depresívnych symptómoch.
Prípadne mi ešte napadá najsilnejšie SSRI paroxetín (Paretin, Arketis) - radi ho dávajú v nemocnici pri ťažkej úzkosti a depresii (dá sa ísť až do dávky 60 mg), navyše má mierny stimulačný efekt, údajne pôsobí mierne aj na dopamínové receptory, preto je potom dosť ťažké z neho odísť, navyše má krátky polčas rozpadu, niekoho spočiatku dosť tlmí (takže sa môže podávať i večer). Ale keď sadne, tak je paráda... Skúšali ste?
Apropo, pri všetkých AD je riziko prešmyku do hypománie/mánie, je to opäť veľmi individuálne a základom je vždy stabilizátor nálady, ak trpíš schizoafektívnou poruchou.
To len na margo...
Lucas
Lucas
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 349
Reputácia Reputácia : 75
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 36
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, dzuli08, Patty_Pillow, Catherin4 and motylek like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Catherin4 Ne 13 október 2024 - 11:27

Peto2024 no ak si das obcas jedno dve pivka tak si nemyslim, ze to ma nejaky ucinok na tvoju pecen. Spytaj sa lekara z coho to moze byt a co mas robit. Ci ozeliet aj tie obcasne pivka.
Ak si mal len jednu psychozu, tak to este nemusis brat lieky do konca zivota. Ale zalezi samozrejme na tvojom lekarovi kedy ti ich vysadi. Mne vysadil po 1¾ roku, ale viem, ze rozni lekari vysadzaju v roznom case.
Schizu nemas urcite kvoli mariske, ak to bolo len raz a pred rokmi. Ja som tiez v asi 17 skusila marisku, ale nemalo to na mna dobry vplyv, tak som si to uz nikdy nedala.
Peto inak je super ze beries zodpovedne lieky a doverujes lekarom, toto je to, co mnohym chyba. Netusim preco lieky odmietaju a tak to s nimi aj dopadne, dostanu dalsiu psychozu.
Catherin4
Catherin4
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 573
Reputácia Reputácia : 79
Dátum registrácie : 12.09.2022
Bydlisko Bydlisko : Nemecko, pôvodne západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F33.3, F25.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Aripiprazol, Venlafaxin, Trazodon

dzuli08, motylek and Lucas like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Patty_Pillow Ne 13 október 2024 - 11:33

@lucas ale aj ja som jednym časom brala alventu 150mg a to tiež som mala okolo 90kg, ale zabrala, tak mi ju dr vysadila.
Patty_Pillow
Patty_Pillow
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 463
Reputácia Reputácia : 50
Dátum registrácie : 04.04.2022
Vek : 32

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: 20.3
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido 12mg,, Haloperidol 6mg, Kventiax 75mg, Lexaurin 1,5mg, Akineton 3mg, Fluanxol 20mg

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Patty_Pillow Ne 13 október 2024 - 11:36

Ahojte, dnes som spala o čosi kratšie od 22 do 11:30, zobudil ma telefonát, ale strašne ma ťahá ešte do postele, ale nemôžem tam už ísť.
Patty_Pillow
Patty_Pillow
Zlatý pokročilý člen
Zlatý pokročilý člen

Počet príspevkov : 463
Reputácia Reputácia : 50
Dátum registrácie : 04.04.2022
Vek : 32

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: 20.3
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido 12mg,, Haloperidol 6mg, Kventiax 75mg, Lexaurin 1,5mg, Akineton 3mg, Fluanxol 20mg

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Catherin4 Ne 13 október 2024 - 11:54

Lukas ten bupropion som zvazovala len na odvykanie od fajcenia, ze by som ho brala trebars 2 mesiace a potom s nim skoncila. Ale ak by som zistila, ze ma nejake dobre ucinky na socfobiu tak by som ho chcela brat urcite nadalej. Chcem si ho ale nechat predpisat od psychiatra, on vie co všetko beriem a ci sa to moze kombinovat, bude to tak lepsie. Dufam, ze mi ho predpise. Termin u neho mam 4.11., tak dovtedy musim pockat. Chcem ale prestat fajcit do toho 16.12. kedy pojdem na Vianoce domov, tak snad sa to podari.
Sa divim ze ti predpisali tak nizku davku Venlafaxinu, hlavne ak si mal tazsie depresie. Ja som na tom bola zle, tazke depresie aj samovrazedne sklony. Asi preto mi dal taku vysoku davku. Najskor som brala ine AD, z toho som ale pribrala 15 kg a povedala psychiatrovi, ze takto to dalej nejde. A on mi to zmenil na Venlafaxin. Zacala som s nim s nizsou davkou, ale v priebehu kratkej doby mibto navysil az na tych 225. A to bolo super, ten liek je zazracny, depresie zmizli, aj som sa upokojila, co som bola taka podrazdena. Ty uz teraz beries vyssiu davku? Skus o nu poziadat svojho lekara ak mas pocit, ze ti nedostatocne zabera.
Ten paroxetin nepoznam, nikdy som o nom nepocula. Mozno by aj stalo za to ho vyskusat, ale pochybujem, ze mi psychiater bude chciet skusat nove lieky.
Ja neberiem ziaden stabilizator nalady, zatial len toto, Venlafaxin teraz znizenu davku 75 mg. Ja som o nom nieco citala a zistila som, ze sa z neho zas pribera, preto sa do neho nehrniem. Uvidime, co bude dalej. Psychiater mi do diagnozy pise, ze som F25.1 cize schizoafektivna porucha depresivny typ, nie zmiesany. Ale neviem ci to uplne stimuje lebo pri prvej psychoze som mala jasnu manio-depresiu, nalada sa mi prehupovala priblizne raz za den. To preslo a teraz som mala zas tu maniu ktora bohviecim bola sposobena. Ja myslim, ze len buducnost ukaze ako to je, ci este budem mat maniu a ci nakoniec predsa len nebudem raz potrebovat stabilizator nalady.
Catherin4
Catherin4
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 573
Reputácia Reputácia : 79
Dátum registrácie : 12.09.2022
Bydlisko Bydlisko : Nemecko, pôvodne západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F33.3, F25.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Aripiprazol, Venlafaxin, Trazodon

Matej, motylek, Lucas and Peto2024 like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Lucas Ne 13 október 2024 - 12:17

@Catherin4
Alventa bola za mňa super v dávke 150 mg, avšak iba krátky čas, ale boli to ozaj príjemné chvíle, keď depresia bola zahnaná do kúta aj so sociofóbiu. A príjemný stimulačný efekt spočiatku ma tešil, avšak v priebehu pár mesiacov sa zmenil na podráždenosť, mal som problémy so spánkom, zvýšenú úzkosť, cez deň som bol viac a viac unavený a pridal sa veľmi nepríjemný tras rúk, cítil som sa takpovediac vyžmýkane ako po veľkej párty... Takže to už viac nešlo.
Áno, mal som suicidálne pokusy a myšlienky, no napriek tomu som bol vždy na relatívne nízkych dávkach AD (predtým som sa o to tak nezaujímal).
Takže potom čo hospitalizácia, to ECT...
Ak užívaš AP druhej generácie, pôsobí aj ako tymostabilizátor.
Lucas
Lucas
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 349
Reputácia Reputácia : 75
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 36
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Catherin4 Po 14 október 2024 - 9:49

Lucas: to ma mrzi ze mala Alventa take neprijemne neziaduce ucinky u teba. U mna nie su ziadne, na zaciatku bolo sucho v ustach. Ale urcite ti sadne nejake ine AD, kazdemu sadne nieco ine. Treba skusat.

Ja sa mam momentalne dobre. Vcera v noci a rano som sa citila dost zle, potom sa to zlepsilo. Poobede som zaspala, o 16 ma zobudil kamarat ktory prisiel na navstevu. Tuto noc som spala uz dobre, asi do 7 a citim sa dobre. Ten hlas teraz nemam. Ja som zase zacala brat levandulovy olej a neviem ci mi nepomaha ten. Ale este je skoro hodnotit, uvidim, ako to pojde dalej. Skusim potom ten levandulovy olej vysadzovat a nasadzovat, ci sa potvrdi, ze ma na ten hlas dobre ucinky.
Catherin4
Catherin4
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 573
Reputácia Reputácia : 79
Dátum registrácie : 12.09.2022
Bydlisko Bydlisko : Nemecko, pôvodne západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F33.3, F25.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Aripiprazol, Venlafaxin, Trazodon

Matej, regina, rasto, kimi2028, motylek, Lucas and Peto2024 like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Lucas Po 14 október 2024 - 12:44

@Catherin4
Ja osobne už sucho v ústach ani neriešim, to je u mňa de facto pri každom lieku, obzvlášť TCA antidepresíva v tom vedú prvé miesto a niektoré AP.
Nuž úprimne, pri poslednej hospitalizácii,čo sa týka výmeny AD, už fakticky nebolo za čo, nech to znie akokoľvek teatrálne a neuveriteľne - mal som za 10 rokov liečby možnosť vyskúšať všetky skupiny antidepresív a z nich takmer všetkých dostupných liečiv u nás (hádam odhliadnuc od Magrilanu, Fevarinu - SSRI, ktoré absolútne netolerujem a sú pre mňa neefektívne, no a ešte agomelatín - ktorý však ustúpil do úzadia pre hepatotoxické účinky, mianserín je zas veľmi podobný mirtazapínu, ktorý užívam roky, navyše je horšie tolerovaný s rizikom porúch krvotvorby). Summa summarum, nebyť toho migrénozneho ataku, ani nedôjde k výmene na odporúčanie neurológa lieku Melipramin za Amitriptylin. Takže tak. Evidentne mi TCA sedia ako-tak najlepšie zo všetkých.
Ktohovie, možno časom niečo ešte sadne lepšie. Navyše je tu otázka aj komorbidity ADD, takže v piatok na kontrole zvážime skúsiť ako poslednú možnosť atomoxetine. Uvidíme 😉
Som rád, že sa máš lepšie 🙏☺ nech to vydrží, lebo tie "húsenkové dráhy" dajú riadne zabrať.
Lucas
Lucas
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 349
Reputácia Reputácia : 75
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 36
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 18 - Stránka 83 Empty Re: Ako sa dnes máš? 18

Odoslať  Catherin4 Po 14 október 2024 - 13:16

Lucas to ma mrzi ze vacsinu AD moc netolerujes alebo mas vazne NÚ. Ale tak snad ste uz nasli to spravne. Ja som ich tiez par vyskusala, aj na socfobiu ale tie neboli ucinne. Na socfobiu mi nezabera nic, pritom dalo by sa este skusat, ale moj psychiater nechce. Menit ho nechcem, lebo som ledva nasla tohto, tu je fakt tazke nejakeho najst co berie novych pacientov. Rovnako ako zenskeho lekara, toho som tiez dlho hladala a som s nim nespokojna, ale zmenit ho je tazko. Ja sa neskor planujem odstahovat do Rakuska, to budem mat blizsie aj domov, tak si budem hladat lekarov tam. Dovtedy tu menit nic nechcem.
Catherin4
Catherin4
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 573
Reputácia Reputácia : 79
Dátum registrácie : 12.09.2022
Bydlisko Bydlisko : Nemecko, pôvodne západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F33.3, F25.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Aripiprazol, Venlafaxin, Trazodon

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

Strana 83 z 83 Previous  1 ... 43 ... 81, 82, 83

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore