Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Ako sa dnes máš? 17

Strana 20 z 83 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 51 ... 83  Next

Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 20 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  Mous Pi 29 september 2023 - 15:06

@Juraj Malo by sa to dať, ja by som niekam do Opravy odevov zavolal asi. Super, že cvičíš. Ja som chodil do posilky asi ked som mal 15 rokov, vtedy sme pili vzdy po treningu mlieko. Myslím, že ideš na to dobre aj s tými proteínmi a vločkami
Mous
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 918
Reputácia Reputácia : 193
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, Juraj and Lucas like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 20 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  Lucas Pi 29 september 2023 - 15:45

@Mous
K tým krvným výsledkom za mňa tiež môžem povedať, že žiadna sláva. Pri poslednej preventívke   zvýšené 3-násobne pečeňové transaminázy, LDL cholesterol, lipidy (takým štýlom si môžem privodiť steatózu pečene ako remeň). A praktik sa tvári, že je všetko viac-menej ok. Jasné, nebudeme na terajšie lieky sypať ďalšie lieky hneď.
Skúšam hlavne znížiť kalorický príjem a zvýšiť výdaj, nie vždy sa darí, nebudem tu kecať. Je síce pravda, že po x rokoch hospitalizácie bez pohybu, po kvante užitých  liekov (neraz sa ma pýtali u ambulantného psychiatra pri prepúšťacej správe, či ma chceli zabiť) a kvante jedla asi môžem byť rád, že som ešte rád...
Tak som si aspoň vydupkal Lagosu na pečeň. Zaujímalo by ma však aj EKG (hlavne QT interval), keďže 3/4 našich liekov ho predlžuje (@Mous -  ty by si to isto vedel lepšie vysvetliť, ak môžeš).
Lebo na EKG mám v rámci prehliadky nárok údajne  až po 40-tke.
Niekedy mám dojem - zlatá nevedomosť...

@Juraj
Držím palce v tréningoch a jedálničku, kedysi som cvičil dosť, je to ozaj fajn pre telo i ducha 😉
Lucas
Lucas
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 313
Reputácia Reputácia : 61
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 36
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, Juraj and motylek like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 20 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  Mous Pi 29 september 2023 - 16:09

@Lucas máš pravdu- zlatá nevedomosť! Veľa o predĺženom QT-neviem. Nekazme si ale deňSmile máš celkom medicínsky prehľad. Ono s tým EKG-treba si pýtať, pokiaľ sú nejaké nepríjemné pocity pri srdci napríklad. Je to ošemetné, že až v 40.ke je bežné. Ja o týchto veciach veľa neviem-čo-kedy. No obvoďák by ti mal vypísať kardiológa, pokiaľ by bol dôvod-bolesti, búšenie, nepríjemné pocity pri záťaži, a teda by si sa dostal k EKG. Mne točili v nemocnici x-krát. Aj mám myslím QT predĺžené. Snáď sa to dáko bude aj napriek tomu držať. Je tam väčšia šanca tzv.komorovej arytmie, ktorá by sa mala po chvíli upokojiť... no nemám to načítané-hlavne aká je prax. Myslím si, že to nie je ale také vážne.
A Lagosu chcem aj ja, asi aj Milurit. Uvidíme🙂
Mous
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 918
Reputácia Reputácia : 193
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, Tuto, Juraj, motylek and Lucas like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 20 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  Lucas Pi 29 september 2023 - 17:09

@Mous
Vďaka za vysvetlenie. K tomu len viem toľko, že ak jeden liek predlžuje QT interval, nemal by sa pridávať ďalší/ďalšie s podobným rizikom (niektoré kombinácie liečiv sú absolútne kontraindikované!) - toľko teória - a teda nebezpečenstvo vzniku vážneho stavu tzv. torsade de pointes, čo mi evokuje akurát tak Tour de France (maybe sa tak potom aj človek cíti v tom lepšom prípade)
V realite sa to fakt nerieši, maximálne mi bliká mobilná aplikácia zdravotnej poisťovne, že mám predpísaný liek, ktorý je v interakcii (konkrétne spozorniem len pri KI). Už ďalší ? A tak si idem ďalej životom...
Dám na teba, nebudeme si kaziť piateček 😁
Pekný víkend všetkým v zdraví 😉
Lucas
Lucas
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 313
Reputácia Reputácia : 61
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 36
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Mous likes this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 20 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  motylek Pi 29 september 2023 - 17:50

@Mous Zkus i držet dietu na snížení kyseliny močové v krvi:

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 20 Dieta-10
motylek
motylek
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 816
Reputácia Reputácia : 66
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 43
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,125 mg

Matej, Tuto, rasto, Juraj, Mous and Lucas like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 20 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  Mischelll Pi 29 september 2023 - 18:35

Ahojte Wink ,

tak celkom ma po čase zaujala debata, čo tu prebieha....a teda ja uz vela rokov beriem olanzapin a k tomu aribiprazol a ano začiatky si celkom aj pamätam boli tažke dosť tažke to tyžden bol na rozbehnutie.....predtým som totiz brala abilify...s čím vobec nebol problem....len nabehnut na to zase bol tažší ale inak nic nemam na vytknutie.....ano, teraz pomaly priberam ale je to aj vekom....od začiatku pri prvom odbere krvi som mala zvyšení iba cholesterol aj to neviem ci dobry či zly....ale inak všetko v norme....potom kazdy jeden rok to iste zase ten cholesterol na hranici...že mam jest menej maslo kocku...to bolo odporucanie....a inak teraz posledný odber krvi uz nebol problem cholesterol ako po minule roky...ale v podstate nič....a to mi ta aplikacia v mobile vkuse upozornuje, že mám kontraindikacie...že kombinacie liekov su zle...atď. ...ale fakt Vám poviem nejdem menit, nič....proste nechavam to plynut....a k tomu teraz sa ozyva nový problem...nevrologický a teda, že mi trpla ruka a pol tela...tak hodinu to trvalo...dve nedele po sebe....a potom aj pondelok...ale hodl do teraz ma fakt, že nikdy nebolela hlava.....tak asi vyvazenost treba...uz presli od toho tiez nedela a ta bola v pohode....tak na teraz neriesim....

Prajem krásny víkend.... community together

_________________
"Čím viac dáte, tým viac sa vám vráti."


Mischelll
Mischelll
Mischelll
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 637
Reputácia Reputácia : 221
Dátum registrácie : 21.10.2013
Bydlisko Bydlisko : východne slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F 20.5
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Aripiprazol STADA, Olanzapin Actavis

Matej, Tuto, rasto, motylek and Lucas like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 20 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  Mous Pi 29 september 2023 - 19:20

@Mischelll mala by si s tym ist na vysetrenie, neurolog by ta mal vidiet a vysetrit.trpnutie nie je sranda.radsej chod veru spravia ti CT aspon
Mous
Mous
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 918
Reputácia Reputácia : 193
Dátum registrácie : 23.05.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, Tuto, rasto, motylek and Lucas like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 20 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  Lucas Pi 29 september 2023 - 19:44

@Motylek
Áno, tzv. nízkopurínová diéta, pamätám si, ako strýko dostal od reumatológa pekne takýto papierik a podľa kolóniek bolo zaradené,  čo sa smie a čo nie. Poctivo si prezeral stĺpčeky s primeranou vážnosťou až pohoršením - samozrejme, čo chutilo najviac celý život, to nesmel, takže držal sa toho cca týždeň a i to si ešte upravil dľa vlastného uváženia 😁 a to bolo asi tak všetko - veď tabletky držia hladinu kyseliny močovej na uzde, tak načo sa obťažovať (tak to je s mnohými odporúčaniami lekárov a ich dodržiavanie v liečbe - česť výnimkám). Sme ľudia so svojimi slabosťami...
Je pravda, že zdravie si budujeme odmalička zdravým životným štýlom a vhodnou stravou, nekupujeme si ho v lekárni (hoci je to dnes trendy) - múdry výrok múdreho lekára MUDr. Viliama Dobiáša 🙂
Inak je však ozaj zaujímavé, ako vedia isté AP pri dlhodobom užívaní rozhodiť metabolizmus (keď dáme bokom, že stúpne apetít, človek je unavený, absencia pohybu a pod.), hoci sa človek snaží držať na uzde v zdravom životnom štýle (i keď je to fakt náročné).
Zrejme tu práve narážame na pomer: prínos pre liečbu pacienta - riziko vedľajších účinkov.
@Mischelll ako je to pri cholesterole s maslom či vajíčkami, ktohovie, často čítam rozdielne názory odborníkov, zlatý stred mi vyjde, že žiaden extrém nie je dobrý. Dokonca som už počul priamo z úst lekárky, že zlý cholesterol môže byť aj v dôsledku chronického stresu okrem iných faktorov.
Inak súhlasím s @Mous, mal by ťa čím skôr vyšetriť neurológ!
Inak vedeli ste, že Július Caesar sa veľmi rád obklopoval práve zaoblenými ľuďmi? Vraj zistil, že sa pri nich cíti lepšie, sú pokojnejšie povahy a neznervózňovali ho ako chudí nerváci 🤔
Takže malé povzbudenie pre mňa, pre nás, čo máme pár kíl navyše - môžeme na ľudí vôkol seba prenášať pokojnú atmosféru 😁
Lucas
Lucas
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 313
Reputácia Reputácia : 61
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 36
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, Tuto, Mous and motylek like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 20 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  motylek Pi 29 september 2023 - 20:24

@Lucas Je jasné, že se dieta nedá držet stoprocentně, ale stačí vědět, kterých potravin má jíst málo, tedy které jen občas. Jde o to, aby  @Mous  třeba nejedl pravidelně to, co by neměl. To se právě stalo mně. Před několika lety mi taky zjistili zvýšenou kys. močovou (proto mám ten leták Smile ), dali mi 100 mg Miluritu. Časem to nestačilo, zvýšili na 200 mg, a přesto jsem měla hladinu kys. močové pořád zvýšenou. Udělala jsem totiž dietetickou chybu - pravidelně jsem jedla rybu, kterou jsem jíst neměla. Od té doby, co jsem její konzumaci omezila, se hladina kys. močové snížila. Ne že bych tu rybu už nejedla vůbec, ale nejím ji už pravidelně jako předtím.
Myslím, že občas si v každé dietě můžeme dopřát nějakou "slabost", jen se ta slabost nesmí stát pravidlem a dieta výjimkou. Smile
Když jsem byla štíhlá, taky jsem si myslela, že plnoštíhlí lidé jsou klidnější... ale "vyrostla" jsem v zaoblenou nervačku. Laughing  Asi je to i tím, že jsem psychicky nemocná a psychicky křehká.
motylek
motylek
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 816
Reputácia Reputácia : 66
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 43
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,125 mg

Matej, Tuto, Mous and Lucas like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 20 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  Lucas So 30 september 2023 - 7:46

@Motylek
Veľmi pekne a trefne si to napísala: Myslím, že občas si v každé dietě můžeme dopřát nějakou "slabost", jen se ta slabost nesmí stát pravidlem a dieta výjimkou. 👏👏👏
Inak s tou "zákernou" rybkou ma to teda riadne prekvapilo (napriek liečbe alopurinolom). Ale čo vnímam, vidím, Milurit fakt ide na dračku. Dna sa volá kráľovská choroba - asi sa fakt máme ako králi, aspoň teda nie vždy fajn stravou.
Darmo, učíme sa celý život...
PS - aj ja som zaoblený nerváčik 😁 ale poznám viacerých, ktorí majú nadváhu a sú fakt ako bez nervovej sústavy (raz za čas im mierne "závidím")
Lucas
Lucas
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 313
Reputácia Reputácia : 61
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 36
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej, Tuto and motylek like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 20 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  Sweetheart So 30 september 2023 - 8:31

Ahojte a co robi ten predlzeny QT interval? To dlhsie bije srdce ci co 😀 mne to tiez ukazuje v aplikacii, ze kontraindikacie pri aripiprazole so spitominom, olanzapinom a xanaxom, pri vsetkych troch, ze riziko sedacie. A este mi ukazuje aj lacnejsie lieky, nejake nahrady, ale nepytal som tie lacnejsie. Ked mam predpisane lieky, este ten recept, tak to ukazuje nahrady. Len si teraz nepamatam tie nahrady, ale to len o par centov lacnejsie bolo.
Sweetheart
Sweetheart
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 600
Reputácia Reputácia : 35
Dátum registrácie : 12.08.2021

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: 23.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: aripiprazol, olanzapin, lamotrigin, buspiron

Tuto likes this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 20 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  Sweetheart So 30 september 2023 - 9:03

Teraz som to pozeral v aplikacii este, pri olanzapine a aripiprazole ukazuje, ze riziko predlzenia QT intervalu a nie sedaciu. Pri tych ostatnych dvoch ukazuje, ze riziko sedacie.
Sweetheart
Sweetheart
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 600
Reputácia Reputácia : 35
Dátum registrácie : 12.08.2021

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: 23.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: aripiprazol, olanzapin, lamotrigin, buspiron

Tuto likes this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

Strana 20 z 83 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 51 ... 83  Next

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore