Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Ako sa dnes máš? 17

Strana 28 z 83 Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 55 ... 83  Next

Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 28 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  Catherin4 St 25 október 2023 - 22:21

Ja suhlasim s Motylkom, alkohol s mierou neskodi a nemal by byt zakazany. Vypit si obcas na oslave alebo dat si v lete pivo, na tom nic nie je. Marihuana moze byt skodliva v niektorych pripadoch uz po prvom poziti, moze spustit schizofreniu, preto by som ju nelegalizovala. Ja som citala ze vacsina schizofrenie je prave z marihuany, takze je nebezpecna. Ja som marisku skusala ked som mala asi 17, mala som z toho sluchove halucinacie (pocula som kroky), nerozumela som kamoske akoby na mna hovorila cudzou rečou a mala som okno. Bol to tak neprijemny zazitok, ze som ju uz nikdy nefajcila. Cigarety by mali byt tiez zakazane, to hovorim napriek tomu, ze som fajciarka, ale chcem prestat. Nic pozitivne cloveku neprinadaju. Ale alkohol obcas v spravnej miere moze priniest dobru naladu a cervene vino je dokonca zdrave. Samozrejme ked sa nezneuziva.
Catherin4
Catherin4
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 518
Reputácia Reputácia : 75
Dátum registrácie : 12.09.2022
Bydlisko Bydlisko : Nemecko, pôvodne západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F33.3
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Aripiprazol, Venlaflaxin, Trazodon

regina, Saladin, motylek and Lucas like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 28 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  motylek St 25 október 2023 - 22:36

Když jsme u toho kouření, je vás tu víc, komu se podařilo na nějakou dobu přestat kouřit? Jak jste to udělali?
Ptám se kvůli tchánovi (71 let), který celý život kouří, momentálně cca krabičku denně a vedl (za přes 20 let, co ho znám, podruhé) řeči o tom, že by chtěl přestat. Když zkoušel přestat minule, tak mu jeho obvoďačka řekla, že když přestane naráz, tak může z toho umřít. Tak ho to demotivovalo, že se rozhodl přestávat postupně, a dopadlo to tak, že na nějakou dobu kouření trochu omezil (snížil počet vykouřených cigaret), načež se pak vrátil zase ke své původní dávce nikotinu.
Ptám se:
- Bylo by pro něj vhodné skončit najednou (v jeho věku a při tak silném kuřáctví)? Nebo měla obvoďačka pravdu a měl by snižovat postupně?
- Co byste doporučovali jako podpůrnou "pomoc" při odvykání kouření? Nikotinové náplasti? Nebo něco jiného?
- Co můžeme pro něho udělat my jako blízká rodina takhle na dálku (Bydlíme 350 km od něho.) ? Případně v čem mu může při odvykání pomoct tchýně?
- Případně uvítám další rady a postřehy ohledně odvykání kouření.
motylek
motylek
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 813
Reputácia Reputácia : 66
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 43
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,25 - 0,5 mg

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 28 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  Saladin St 25 október 2023 - 23:12

Nikdy som nebol alkáč, ale (vy)pili sme toho s kamošmi hodne. Začalo to už na gympli, kde som chcel "zapadnúť" do kolektívu. Okolo obdobia maturity sme pili non-stop, piatky, soboty. Vyslovene sme sa opýjali, chodili do nemenovaného podniku, tancovali na laviciach. Pripomenulo mi to toto (Born to be wild): https://www.youtube.com/watch?v=egMWlD3fLJ8

Holt mladosť pochabosť. Cez výšku sa to vystupňovalo. Boli sme skvelá partia. Okrem úzkej partie spolužiakov som pil s doktorantmi a docentom (ten ma balil, dnes už je profesor). V 4. ročníku som s tým sekol - začal som makať na sebe, šetriť (na byt), čítať, vzdelávať sa, experimentovať. Pár rokov po škole som stretol bývalého spolužiala (dobrého kamaráta), ktorý ma vtiahol do tohto kolotoča (samozrejme je to moja zodpovednosť). Pravidlom bolo, že víkend je niekde žúrka. No a ja nepoznám mieru. Najväčším problémom bolo, že niekedy mi preplo.

Väčšinou bola sranda, zažil som naozaj veľa zábavy, ale občas som urobil nejaký prúser (nemôžem o nich verejne písať). Myslím, že je to tým, že v sebe dusím hnev - čo je samozrejme potrebné, sme domestikovaní a žijeme v civilizovanej spoločnosti. Lenže potom sa to nahromadí a natlakuje ako papiňák až to vybuchne.. Potom som sa musel ospravedlňovať, bolo mi to nepríjemné. Už ma poznali, tolerovali, že raz za čas je nejaký prúser.

Alkohol mi proste nerobí dobre. Bio-otec bol vraj presne rovnaký - ale on bol full-blown alkoholic (cirhóza pečene, zomrel mladý 50+). Dedo bol tiež alkoholik. Najprv bol tiež taký hladinkár ("veď mi to pomáha ukľudniť sa, tak čo robíte drahoty"). Štartérom bolo, že ho komunisti vyvrabčili. Začal chlastať. A bol mega-agresívny. Babku chcel poliať benzínom a zapáliť (ako tí psychopati z Hamas), ale utiekla. Vždy ho niečo napadlo, keď bol ožratý a musel to ísť vybaviť autom. Aj ja som mal takú úchylku ísť niekam autom, keď som si poriadne vypil, raz to dopadlo katastrofálne (ani neviem, či to môžem napísať, aby mi nezobrali vodičák).

V mojej rodine je veľa zlej krvi - keď nad tým premýšľam, tak fakt je to niečo ako ten Izraelsko-Palestínsky konflikt.. Robili sa svinstvá, a keď to človek nespracoval, tak to posunul ďalej do ďalšej generácie. Máme také divné gény. Buď sa narodí profesor fyziky alebo milionár, ale máme aj vraha. Babka spomínala zvláštne úmrtia jej bratov (40+ rokov) - podľa mňa samovraždy. Porucha pozornosti ADHD a ďalšie perlišky sú samozrejmosťou.

V podobných rodinách je alkohol pravidlom riešenia problémov - hlavne u mužov (ale dnes aj ženy). Takže tak..

_________________
Memento mori I love you
Saladin
Saladin
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 625
Reputácia Reputácia : 59
Dátum registrácie : 05.07.2022

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

regina likes this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 28 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  Catherin4 Št 26 október 2023 - 0:45

Motylek ja som prestavala fajcit dva krat, prvy krat bez pomoci, a to bolo peklo. Uz neviem ako dlho som mala abstaky, ale dostavala som sa z toho rok. Tuto dobu som mala aj zle sny, ze som opat zacala fajcit a v tych snoch som prezivala ten pocit zlyhania. Druhy krat som prestala a liekom Champix a to bolo uplne nieco ine. Ten odstranuje zavislost na nikotine a abstaky a je to fakt super liek. Niekto s nim prestane uz po jednom mesiaci, ja som brala tri balenia co su asi tri mesiace. Fajcit som prestala uz po prvom mesiaci ale semtam som si potom este zapalila, ked som mala stres. Po tych troch mesiacoch som prestala uz uplne. Vydrzalo mi to dva roky a potom som opat zacala, pretoze som mala velmi zle obdobie na psychiku. Az sa prestahujem, co je stres tak s tym chcem zase skoncit a zase s liekom Champix. Odporucam tvojmu tchanovi tiez tento liek a moze s nim prestat postupne, takze to bude aj tak, ako radi lekarka. Ked bude brat ten liek, uz si tak casto na cigaretu nespomenie a nebude mat chut si zapalit. Tym padom to obmedzi. Ale je tu aj psychicka zavislost, kvoli nej bude stale niekedy siahat po cigarete. Ja som sa dostala az do stavu, ze mi z cigariet bolo zle, ale to bolo az po tych troch mesiacoch. No a co sa tyka ceny lieku, neviem ako je to na Slovensku a v Cesku, ale tu v Nemecku si ten liek platim sama, pricom jedno balenie vyjde na nieco cez sto eur. Musi to pritom predpisat lekar. Co ale clovek nakoniec usetri za cigarety, tak sa to urcite oplati. Ak tchan fajci dlhe roky, mozno bude potrebovat aj viac baleni, ale odporucam to brat a vydrzat, pricom sa neznepokojovat ak nahodou bude v strese a zase si zapali. To som mala aj ja. Na prestatie fajcenia treba byt v klude a nemat stresy.
Catherin4
Catherin4
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 518
Reputácia Reputácia : 75
Dátum registrácie : 12.09.2022
Bydlisko Bydlisko : Nemecko, pôvodne západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F33.3
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Aripiprazol, Venlaflaxin, Trazodon

Matej, Juraj, motylek and Lucas like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 28 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  Catherin4 Št 26 október 2023 - 0:53

Saladin: moja teta sa upila k smrti ked mala len 40. A to uz vyzerala zostarnuto a chodila o palicke. Ale za tym je tiez osobna tragédia, ja si ju pamatam ked som bola este malicka, ze sa o nas so sesternicami pekne starala a vecer nam hrala na gitare. Potom ju opustil muz pre jednu ciganku a kratko nato zahynul v praci pri pracovnom nestasti. Ona sa z toho nikdy nespamatala, zacala pit, deti jej zobrala babka, ona prisla o pracu i byt a skoncila ako bezdomovkyna. Nedalo sa jej pomoct, v poslednych rokoch uz bola v hroznom stave. Na pohrebe dedka bila ludi palicou. Kratko po nom odisla aj ona.
Catherin4
Catherin4
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 518
Reputácia Reputácia : 75
Dátum registrácie : 12.09.2022
Bydlisko Bydlisko : Nemecko, pôvodne západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F33.3
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Aripiprazol, Venlaflaxin, Trazodon

Saladin likes this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 28 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  Lucas Št 26 október 2023 - 12:15

@motylek
Ahoj, čo sa týka stopfajčenia, za mňa jednoznačne postupne radšej - sa tu bavíme o vyplavení noradrenalínu a dopamínu rýchlosťou blesku pri pár šlukoch, mohlo by náhle odstavenie s ním riadne zamávať psychicky. Podobne ako zníženie BZD.
Inak @Catherin4 tu uviedla do pozornosti odskúšaný liek Champix, ak je dostupný a lekárka by ho schválila, mohlo by to veľmi pomôcť.
Čo sa týka náplastí, sú na ne rôzne ohlasy. Ešte skôr sa odporúčajú žuvačky - ten pocit mať v niečo v ústach a navyše sú rôzne dávky s obsahom nikotínu.
Apropo, ako pri každej závislosti, kým sám dobrovoľne a úprimne človek nechce s niečím prestať - môžeme sa všetci i na hlavu postaviť...
Lucas
Lucas
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 313
Reputácia Reputácia : 61
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 36
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

motylek likes this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 28 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  Lucas Št 26 október 2023 - 12:27

A ešte taká malá pripomienka k alkoholu, čo som mal možnosť počuť aj vidieť.
Nie je nič horšie pre tzv. hladinkárov, keď sa náhle odstaví prísun "tekutiny života" - napríklad úraz s nutnosťou hospitalizácie či urgentnej operácie. Na lôžkovej chirurgii by o tom vedeli story rozprávať, keď sa zrazu pacient o polnoci v delíriu preberie, začne zo seba všetko strhávať, vyťahovať kanyly, katéter, trhať stehy a iné okultné praktiky v stave zastretého vedomia - a celý personál bojuje o jeho život a bezpečie (nutná fixácia a pacifikačná medikácia). Pri niektorých je už predpoklad, že bude problém, skôr prekvapia práve tí večerní fajnšmekri - neveril by som, ak by mi to nepotvrdil personál. Darmo, telo si zvykne, že každý večer sa sadne k telke s dvomi deci vína. Veď v pohode. Ale robte to tak roky a zrazu príde do cesty stopka - nemocničné lôžko a na druhý či tretí deň sa u nich spustil ťažký abstinenčný syndróm... A vivat psychiatria! Čiže podobne ako pri náhlom vysadení dlho užívaných BZD.
Ach, tie GABA receptory...
Lucas
Lucas
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 313
Reputácia Reputácia : 61
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 36
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Matej and motylek like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 28 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  motylek Št 26 október 2023 - 15:19

@Lucas Žvýkačky u tchána nepřipadají v úvahu, má špatné zuby, mohly by mu vytahat plomby. Ale četla jsem, jak je to v ČR s Champixem. Je na předpis a stojí v přepočtu cca 80€ měsíčně, což je částka, kterou beztak každý silnější kuřák u nás vydá měsíčně za cigarety. Takže se to i finančně vyplatí.
Viz https://kurakova-plice.cz/odvykani/jak-prestat-kourit-vyhody-nekoureni/161-lek-k-odvykani-koureni-champix-cena-princip-ucinku-informace  - tento link a link na tento web jsem poslala i tchánovi s tím, že je to dobrý web, pokud to s tím odvykáním kouření myslí vážně.
Je mi jasné, že jestli s tím odvykáním jen machroval jako asi minule, tak ho k tomu nikdo nedonutí. Já ho nutit nechci, spíš ho podpořit, ukázat mu, že stojíme při něm. Zbytek už je na něm, je to dospělý svéprávný člověk.
motylek
motylek
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 813
Reputácia Reputácia : 66
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 43
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,25 - 0,5 mg

Matej, Catherin4 and Lucas like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 28 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  motylek Št 26 október 2023 - 15:23

@Catherin4 Děkuju, já jsem si právě na tebe vzpomněla a tak jsem tchánovi psala, jak si ten Champix chválíš. Snad ho to bude motivovat.
motylek
motylek
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 813
Reputácia Reputácia : 66
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 43
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,25 - 0,5 mg

Matej and Lucas like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 28 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  Lucas Št 26 október 2023 - 16:26

@motylek
Ešte by do úvahy v čase tiesne potom pripadal Nicorette spray.
A super, že ho podporujete, motivujete, ak sa do toho dá, s motiváciou svojou i rodiny by vedel prinajmenšom znížiť... Strýkovi tak vravel kardiológ, že do tých 5 denne, to ani nepovažujú za fajčenie...
Ešte mi okrem Champix 1 mg (vareniklín) 56 ks vyhodilo aj liek Defumoxan 1.5 mg (cytizín) 100 ks - tiež na podporu ukončenia fajčenia, neviem, či je u vás dostupný vôbec a v akej cene.
Každopádne držím palce 🤞 😉 každý malý úspech sa ráta
Lucas
Lucas
Strieborný pokročilý člen
Strieborný pokročilý člen

Počet príspevkov : 313
Reputácia Reputácia : 61
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 36
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

Catherin4 likes this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 28 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  Juraj Št 26 október 2023 - 16:42

Keď som prestával fajčiť, tak mi veľmi pomohli nikotínové náplaste. Ani neboli veľmi drahé. Ale treba mať aj pevnú vôľu.
Juraj
Juraj
V.I.P. Bronze
V.I.P. Bronze

Počet príspevkov : 633
Reputácia Reputácia : 172
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 43
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Matej and Lucas like this post

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Táto téma je zamknutá, nemôžete tu pridávať odpovede ani upravovať svoje príspevky!

Ako sa dnes máš? 17 - Stránka 28 Empty Re: Ako sa dnes máš? 17

Odoslať  motylek Št 26 október 2023 - 16:47

Lucas napísal:@motylek
Strýkovi tak vravel kardiológ, že do tých 5 denne, to ani nepovažujú za fajčenie...

Můj otec kouřil jen 1 krabičku cigaret týdně a dostal infarkt, takže nevím, no.... Neviem  Ale měl i nadváhu, tak to hrálo taky roli.
To tchán je vysoký a štíhlý, vyloženě reklama na hlad.
motylek
motylek
V.I.P. Silver
V.I.P. Silver

Počet príspevkov : 813
Reputácia Reputácia : 66
Dátum registrácie : 17.12.2022
Vek : 43
Bydlisko Bydlisko : Praha

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Abilify 15 mg 1-0-0, Elicea 10 mg 1-0-0, Neurol 0,25 - 0,5 mg

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

Strana 28 z 83 Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 55 ... 83  Next

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore