Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

právo volit

Goto down

  • Zaslať odpoveď

právo volit Empty právo volit

Odoslať  ejirek Št 16 február 2017 - 11:36

tady je odkaz na zprávu ČRo ( právo volit ) pro tuto tuto

Tohle jsi asi myslel?
ejirek
ejirek
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 24
Reputácia Reputácia : 6
Dátum registrácie : 09.10.2014
Bydlisko Bydlisko : Choceň

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F 200 (paranoidní schizofrenie)
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: bez předepsané psychiatrické medikace

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

právo volit Empty Re: právo volit

Odoslať  Tuto Št 16 február 2017 - 13:17

Áno ejirek, niečo takto prebehlo v českom spravodajstve, tak som to len dal na vedomie. Som rád, že si sa na to pozrel z bližšieho pohľadu, snáď to bude OK.

_________________
facebook: "Byť normálnym je čoraz viac nenormálne."
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4785
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

právo volit Empty Re: právo volit

Odoslať  xkrchnav Št 16 február 2017 - 16:34

nie že by to nejak štatisticky ovplyvnilo... ale čo sa týka toho súkromia a vraj lekárskeho tajomstva to už by bolo moc. Potom vyhodnocovať kto je ok a kto nie. Správu som ale nečítal takže môžem byť mimo a čo píšem je neaktuálne.

_________________
Pridajte sa na Zello dialógy, aplikácia pre počitač aj mobil na http://zello.com/
Moje návody na použitie http://krizovatkaduse.osvobodse.cz/zello-dialogy
Stredy a soboty 20:00

Video projekt S duševní ne-Mocí v partnerství môžete sledovať na:
YouTube
Facebook
xkrchnav
xkrchnav
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 1600
Reputácia Reputácia : 142
Dátum registrácie : 19.08.2012
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : Adamov, ČR

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

http://krizovatkaduse.osvobodse.cz
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

právo volit Empty Re: právo volit

Odoslať  Matej So 18 február 2017 - 18:44

Je pre mňa hrôza a des si predstaviť, že by mi kvôli diagnóze brali svojprávnosť. Nedávno som videl v správach, že novela zákona už neumožňuje sudcom odobrať svojprávnosť na Slovensku, že reku sa dá vlastne už len svojprávnosť obmedziť, čiastočne, konkretizovane. Tiež sa sprísnili podmienky, ktoré musia byť splnené, aby niekomu bola aspoň takto čiastočne obmedzená spôsobilosť na právne úkony, väčšia "prihliadacia sila" sa dala na stranu samotného pacienta, jeho výpoveď hrá dôležitú rolu a tiež musí byť v hre viacero lekárskych posudkov, nie jeden.

Z tohto môjho príspevku je zrejmé, že nepoznám detaily tej slovenskej novely zákona, písal som totiž veľmi všeobecne ako človek, ktorý len čosi pochytil v médiách. Každopádne sa tomuto právnemu vývoju teším a súhlasím s tým, aby to nebolo také ľahké obmedziť niekoho na svojprávnosti, a ak už áno, tak len čiastočne, konkretizovane, nie úplne. Smile

Prečítal som ten článok na českom webe, čo sem dal Ejirek, a je to teda znepokojivé. Myslím, že aj právo voliť by malo spadať do špecifikácie, ktorú musí súd pri obmedzení spôsobilosti na právne úkony v rozsudku vymenovať a určiť. Teda nie že každému, komu je svojprávnosť obmedzená, by automaticky stratil paušálne volebné právo. Predstavujem si to tak, že by mali byť vymenované rôzne právne úkony, ku ktorých obmedzeniu spôsobilosti by sa jednotlivo v jednom rozsudku súd vyjadril na konkrétny a dôvodný návrh "navrhovateľa". Tým pádom by mohol hypoteticky nastať prípad, že by niekomu bola obmedzená spôsobilosť na tieto a tieto úkony, pričom na tieto a tieto iné úkony by zase spôsobilý zostal. A volebné právo by mohlo tak značnému počtu "menej svojprávnych" zostať. A niektorým, inému hojnému počtu, zase nie samozrejme.

Možnože to takto v práve, či už v českom alebo slovenskom, aj funguje, neviem naisto. Iba si to takto predstavujem, že by to bolo fajn. Super!

S úctou
matej
Poklona

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

právo volit Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

právo volit Empty Re: právo volit

Odoslať  Tuto St 15 marec 2017 - 19:37

Čo tak dnes Zello?
Začíname o 20:00.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4785
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore