Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Bipolárna porucha

Strana 4 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolárna porucha - Stránka 4 Empty Re: Bipolárna porucha

Odoslať  Matej Ne 15 január 2017 - 20:37

Myslím si, že moja súčasná depresia je akýmsi fázovaním, pretože v posledné dni som sa cítil nadnesene, čiperne a veľmi dobre, potom v piatok prišlo uvoľnenie tempa, pokles energie, náhle tiež stres pred skúškou, po nej prišiel v sobotu ešte väčší pokles energie, veľahodinový spánok, vyčerpanosť a v nedeľu dnes zase depresia, sebanenávisť, závisť voči iným ľuďom, ktorí sú na tom lepšie, pocit zúfania. Naopak začiatok týždňa by sa dal označiť ako náladovo a mentálne prejasnený, dobrý, ba čiperný, bol som dosť aktívny a viackrát som nadčasoval aj 2-3 hodiny. Ten workoholizmus by sa dal opísať ako prejav určitej hypománie a všeobecného pocitu premotivovanosti. Smerom k víkendu energia klesala a nálada tiež, až to visí vo vzduchu dnes v nedeľu ako riadny kus depresie. Nemusí v tom teda hrať rolu len to, že som vynechal od štvrtka večerný Orfiril. Pozorujem totiž takto isté fázovanie. Aj v minulosti som mával fázovanie veľmi rýchle, teda v priebehu zopár dní, v dobe temna som mával fázovanie v priebehu pár hodín. Vlastne kvôli tomuto ma pôvodný lekár onálepkoval schizoafektívnou poruchou zmiešaného typu, a nie schizofréniou. Moje nálady, neurózy a afektívne ťažkosti sú určite psychiatricky signifikantné.

Píšem to, akoby som sa s tým chválil, ale myslím to skôr ako uvažovanie, že som si nie úplne na vine sám vynechaním Orfirilu, ale že to prefázovanie do depresie bolo možno v istom zmysle aj predpokladateľné alebo očakávateľné, ba možno neodvratné. Najmä po tom, ako som sa super, workoholicky a nadnesene cítil v začiatku týždňa.

Musím teraz trochu bojovať s depresívnym oparom. Skúsim úmyselne menej rozmýšľať, ľahnem si, pustím rádio, nech zahluším hlučnú myseľ. Vyložím sa na posteľ. A skúsim si čítať nejakú "šťastnú" knižku, niečo pozitívne alebo motivačné, ľahké. Rozpustím si vitamíny vo vode a budem usŕkať... Mám chuť na kávu, ale bojím sa nespavosti...

Držme sa, priatelia.
Matej

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Bipolárna porucha - Stránka 4 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolárna porucha - Stránka 4 Empty Re: Bipolárna porucha

Odoslať  Maník Pi 20 január 2017 - 16:10

Ahoj,

čo je prosím vlastne na fáze mánie nežiaduce lebo keď som si čítal zopár opisov tak to skôr vyzeralo fajn.

Vďaka.
Anonymous
Maník
Anonymný


Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolárna porucha - Stránka 4 Empty Re: Bipolárna porucha

Odoslať  Tuto Pi 20 január 2017 - 16:49

Ahoj hosť-Maník,
mánia je celkom fajn, pociťovanie aj vnímanie v nej je priam nadpozemské. Na druhej strane je tu správanie, ktoré sa vymyká normalite. Často sa stáva, že si človek v mánii narobí nepriateľov, svojou prehnanou "úprimnosťou", začiatky má oduševnelé ale aktivity nedokončuje, fyzická aktivita sa neprejavuje nedostatkom, čo môže viesť k úplnemu vyčerpaniu, nespavosť, problémom je aj sústredenie sa (práca,TV, čítanie, hry...)...

V rámci schizoafektívnej poruchy som niekoľkokrát zažil aj mániu. Najvýraznejším u mňa bolo pudenie k aktivite, čo viedlo k "pochodu" po lesoch, ku koncu už organizmus už len sťažka zvládal a aj totálna nespavosť sa podpisovala pod zdravotný stav...

_________________
facebook: "Byť normálnym je čoraz viac nenormálne."
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4785
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolárna porucha - Stránka 4 Empty Re: Bipolárna porucha

Odoslať  Maník Pi 20 január 2017 - 17:37

Tuto

ty si nebol unavený a ospalý ? Alebo si si to len nevšímal ?
Anonymous
Maník
Anonymný


Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolárna porucha - Stránka 4 Empty Re: Bipolárna porucha

Odoslať  Tuto Pi 20 január 2017 - 20:12

Maník,
vtedy u mňa únava a ospalosť, prípadne niečo podobné jednoducho priam neexistuje. Predstavuje to aj problém v nemocnici, keď pacient nemá záujem ani si ľahnúť, aj u mňa bola nutná fixácia. Správny výraz je snáď prehnaná čulosť, alebo niečo podobné. Organizmus na mániu reaguje nie príliš dobre, mozog akoby mu prikázal len plniť jeho predstavy, čo môže viesť ku kolapsu. Osobne som si nepripadal ako ospalý ani unavený. Navyše som mal na nohe výron a bosý som prešiel niekoľko desiatok kilometrov bez akéhokoľvek pocitu bolesti.

Ak máš záujem o môj "príbeh": TU ho môžeš nájsť.

Tuto

_________________
facebook: "Byť normálnym je čoraz viac nenormálne."
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4785
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolárna porucha - Stránka 4 Empty Re: Bipolárna porucha

Odoslať  Carpe diem Pi 7 apríl 2017 - 22:18

Ahoj.mam bipilarku bola som 2xhospitaluzovana a som momentalne na litiu a pomaha to nijako ma neovplyvnuje a fungujem v pohode.som rada ze nue som sama
Anonymous
Carpe diem
Anonymný


Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolárna porucha - Stránka 4 Empty Pre Manik

Odoslať  Carpe diem Pi 7 apríl 2017 - 22:23

Mania je uzasna na jednej strane u mna som pracovala na 200% ale malo spala pod malo myslim ak vobec.nskoniec to vrcholi az nepricetnostou a iloziou ktora nie je pravda kebo je tak unavene ze uz bazi po odpocinku.mania sa prejavuje unahlenymi rozhodnutiami napr.vypoved v praci urobila som to 2x,vyrazny sexepil,minanie penazi
Anonymous
Carpe diem
Anonymný


Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolárna porucha - Stránka 4 Empty Prosím pomoc

Odoslať  Veroni Po 21 august 2017 - 14:32

Vedel by mi niekto poradiť? Mám pocit že som v hypomanni affraid
Veroni
Veroni
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 123
Reputácia Reputácia : 22
Dátum registrácie : 19.08.2017
Bydlisko Bydlisko : Bratislava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F31.6 F60.3
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Paroxetin Tritico

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolárna porucha - Stránka 4 Empty Re: Bipolárna porucha

Odoslať  Tuto Po 21 august 2017 - 22:50

Ahoj Veroni!
Hypománia, alebo nábeh do hypománie, sa dá ešte korigovať. Hlavne si daj pozor na spánok, u mňa na tom veľmi záleží. Je vynikajúce, že si to uvedomuješ, že niečo nie je v poriadku a tiež aj vyhľadávanie pomoci. Pravé tú môžeš nájsť u psychiatra, aby Ti predpísal nejaký vhodný regulátor nálady. Držím palce... Tuto

_________________
facebook: "Byť normálnym je čoraz viac nenormálne."
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4785
Reputácia Reputácia : 773
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolárna porucha - Stránka 4 Empty Re: Bipolárna porucha

Odoslať  Veroni Ut 22 august 2017 - 14:24

Tuto napísal:Ahoj Veroni!
Hypománia, alebo nábeh do hypománie, sa dá ešte korigovať. Hlavne si daj pozor na spánok, u mňa na tom veľmi záleží. Je vynikajúce, že si to uvedomuješ, že niečo nie je v poriadku a tiež aj vyhľadávanie pomoci. Pravé tú môžeš nájsť u psychiatra, aby Ti predpísal nejaký vhodný regulátor nálady. Držím palce... Tuto

Ahoj Tuto
Ďakujem za odpoveď,praveze neviem,či je či neni ale mám pri aly energie,sily,dobrej nálady,všetko je super,len mierne sa mi točí hlava.stále sa mi chce niečo robiť Very Happy
Spánok sa trošičku zlepšil už taham hodinky ale mám neskutočne zhorseny dermografizmus very unhappy affraid všetko ma.svrbi Mad inak pra eze profitujem z naladicky laughing
Veroni
Veroni
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 123
Reputácia Reputácia : 22
Dátum registrácie : 19.08.2017
Bydlisko Bydlisko : Bratislava

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F31.6 F60.3
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Paroxetin Tritico

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolárna porucha - Stránka 4 Empty Re: Bipolárna porucha

Odoslať  Matej Št 21 september 2017 - 0:48

Evidujem u seba zhoršenie cyklovania depresívnych a hypomanických stavov. Pól maxima pri hypománii a pól minima pri depresii sú od seba u mňa časovo vzdialené asi 5 až 7 dní. Je to dosť vyčerpávajúce a zároveň to celý čas sprevádza zvýšená nervozita, podráždenosť a určite celková emočná labilita, nezvládanie stresu.

Neviem, či sa to dá, ale budem doktorke navrhovať zvýšenie Orfirilu Long (stabilizátora) z 1500 mg na 2000 mg denne (1000mg-0-1000mg). Uvidím, či sa to dá taká dávka a či to bude ona považovať za vhodné riešenie. Lebo s Escitilom ísť vyššie nemôžeme, ona sa od začiatku, odkedy ma prebrala, dívala s nedôverou na dvadsiatku Escitil - vraj je to veľa. Takže skôr vidím priestor v manipulovaní so stabilizátorom.

Embarassed

_________________
Keď sa zveruješ, radosť násobíš a bolesť delíš.

Bipolárna porucha - Stránka 4 Health10 https://schizo.sk
Matej
Matej
Okoloidúci
Okoloidúci

Počet príspevkov : 5043
Reputácia Reputácia : 938
Dátum registrácie : 18.09.2009
Vek : 38
Bydlisko Bydlisko : západné Slovensko

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F21, F60.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Parnido (3 mg), Sertralin Actavis (50 mg), Orfiril Long (900 mg)

https://schizo.sk
hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Bipolárna porucha - Stránka 4 Empty Jsem bipolární nebo se probouzím?

Odoslať  ejirek Ut 10 apríl 2018 - 12:24

Pod tímto názvem se nedávno objevila na netu kniha o osobní zkušenosti kanadského terapeuta Seana Blackwella (loni přednášel i v ČR). Ke stažení (zdarma) je kniha zde.

Záznam z loňské prezentace pořídilo Studio 27:

Smile Smile Smile

_________________
eyrek
ejirek
ejirek
Nový člen
Nový člen

Počet príspevkov : 24
Reputácia Reputácia : 6
Dátum registrácie : 09.10.2014
Bydlisko Bydlisko : Choceň

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F 200 (paranoidní schizofrenie)
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: bez předepsané psychiatrické medikace

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Strana 4 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore