Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Chlórpromazín

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Chlórpromazín Empty Chlórpromazín

Odoslať  Sweetheart Ut 23 august 2022 - 20:48

Ma niekto skusenost s tymto antipsychotikom? Bolo to prve antipsychotikum syntetizovane v 50-tych rokoch 20. storocia, preto by ma zaujimalo, ci s nim mal niekto skusenost a ci mal nejake vedlajsie ucinky, ako som pozeral, tak sa nim liecia rozne ochorenia.
avatar
Sweetheart
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 555
Reputácia Reputácia : 35
Dátum registrácie : 12.08.2021

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: 23.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: aripiprazol, olanzapin, lamotrigin, buspiron

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Chlórpromazín Empty Re: Chlórpromazín

Odoslať  Juraj Ut 23 august 2022 - 21:15

To je jedno z mojich obľúbených antipsychotík. Páči sa mi jeho názov. A ešte sa mi páči Chlórprotixén. Stretol som raz v čakárni u psychiatričky jedného chlapa ktorý tento liek užíval. Počul som ako povedal psychiatričke že doma rozkopal chladničku.
Juraj
Juraj
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 575
Reputácia Reputácia : 170
Dátum registrácie : 17.12.2020
Vek : 42
Bydlisko Bydlisko : Turčianska záhradka

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Rispen 3 mg, Hedonin XR 500 mg

Matej and Sweetheart like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Chlórpromazín Empty Re: Chlórpromazín

Odoslať  Sweetheart Po 29 august 2022 - 20:43

Z historie chlorpromazinu:
Za uvedenie chlorpromazinu do liecby vdacime najma zaujmu Henryho Laborita o chirurgiu a anesteziologiu, ktory sa zaoberal sokom z anestezie, ten viedol k smrti u inak uspesne operovanych pacientov ("operacia sa podarila, pacient zomrel"). So svojim kolegom Pierrom Huguenardom zacali vyuzivat na zamedzenie rozvoja soku rozne latky, avsak mali zaujem ziskat potentnejsi liek a tak sa zacali zaujimat o latky, ktore uz boli syntetizovane avsak nevyuzite v laboratoriach Specia, kde narazili na latku s kodom 4560 RP, teda na chlorpromazin - syntetizovany 11. decembra 1950 Paulom Charpentierom. Ako datum prveho podania sa uvadza 19. januar 1952, ale stale sme len v oblasti chirurgie a anesteziologie. Jeho ucinky u psychiatrickeho pacienta prvykrat opisali Hamon a kolektiv v marci 1952. Ako prvi publikovali klinicke vysledky liecby chlorpromazinom u psychiatrickych pacientov Delay a Deniker, prvy systematicky vyskum chlorpromazinu bol v maji 1952. Toto znamenalo cielene a definitivne zavedenie chlorpromazinu do liecby v oblasti psychiatrie. Objav chlopromazinu znamenal prevrat, islo o revoluciu v liecbe schizofrenie. Aj po mnohych rokoch je chlorpromazin stale vyuzivany, ako v psychiatrii, tak aj v inych odboroch.
avatar
Sweetheart
V.I.P.
V.I.P.

Počet príspevkov : 555
Reputácia Reputácia : 35
Dátum registrácie : 12.08.2021

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: 23.1
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: aripiprazol, olanzapin, lamotrigin, buspiron

Matej and Lucas like this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Chlórpromazín Empty Re: Chlórpromazín

Odoslať  Lucas So 12 august 2023 - 17:22

Mal som možnosť okúsiť 5 ml ampulku tohto prehistorického lieku a môžem povedať, že si o nič neprišiel... V psychiatrii sa už de facto s ním nestretneš - jedine niekde v zapadákove 😀
Lucas
Lucas
Bronzový pokročilý člen
Bronzový pokročilý člen

Počet príspevkov : 267
Reputácia Reputácia : 54
Dátum registrácie : 12.08.2023
Vek : 35
Bydlisko Bydlisko : Na vychodze

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore