Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Pracovné obmedzenia schizofrenikov

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Pracovné obmedzenia schizofrenikov Empty Pracovné obmedzenia schizofrenikov

Odoslať  kimi2028 Pi 5 august 2022 - 16:07

Ahojte, aké majú schizofrenici zdravotné obmedzenia v práci? S doktorom som sa nebavil o tom nikdy, ale on vie dobre, že ako na tom som a prácu mi nikdy neodporúčal. Mám poslednú šancu byť relatívne normálnym človekom, tak aj sám nechcem ju zahodiť. Chcem sa mať relatívne fajn, čo najdlhšie. K téme, čo vám zakazujú robiť lekári? U mňa by boli asi určite nočné smeny a stroje. Tých obmedzení musí byť viacej, keď aj posudkový lekár sociálnej poisťovne priznal sám, že uplatnenie nevidí u mňa žiadne.... Bodaj by videl haha, keď mám pevnú vôľu ako čajová lyžička, koncentrácia a výdrž je na bode mrazu.
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2205
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Pracovné obmedzenia schizofrenikov Empty Re: Pracovné obmedzenia schizofrenikov

Odoslať  matus Ut 9 august 2022 - 0:05

Ahoj, sice som sa o tom tiez nebavil s doktorom ale zo skusenosti mozem povedat ze tych obmedzeni je tam velmi vela a zalezi to aj od symptomatiky. Napriklad u mna prevazuje negativna symptomatika a okrem F20.0 tam mam aj F20.4 (postschizofrenna depresia). Zo skusenosti mozem povedat za klasicku pracu s 8-hodinovou zmenou je nemozne udrzat dlhodobo ci uz sa jedna o fyzicku alebo psychicku pracu.

1. Zataz na moju psychiku je proste prilis velka. Zo zaciatku dokazem pracovat pomerne efektivne a stiham doma regenerovat. Nasledne vsak po nejakej dobe (napr. mesiac alebo 2) zacinam dostavat viac a viac zodpovednosti kedze samozrejme som v zaucovacej dobe a postupne si uz nestiham oddychnut. Na zaciatku dokazem aj vyjst von na prechadzku ale neskor uz len sedim doma a skusam si oddychnut aby som zvladol dalsi den. Z dlhodobeho hladiska sa dostavam do akesiho psychickeho deficitu kedy zataz prevazuje schopnost si oddychnut a psychicky stav sa zhorsuje do bodu kedy sa uz neda pokracovat.

2. Lieky sice pomahaju so symptomatikou ale samozrejme maju negativne ucinky ktore znemoznuju pracovat na urovni zdravych ludi. Napr. antipsychotika ktore ti v podstate (okrem ineho) spomaly myslenie cize u mna to znamenalo ze v psychickej praci kde je potreba vela rozmyslat je velmi zlozite udrzat vykonnost.

3. Dnesna doba vyzaduje 2x az 3x vacsie nasadenie ako v minulosti. Vacsina zamestnavatelov zdiera svojich zamestnancov pricom clovek musi pracovat za viac ludi ale plat je pre jedneho. A to je este ten dobry pripad pretoze tu na vychode 90% ludi pracuje za absolutne smiesnu sumu pretoze musia kvoli rodine, hypoteke atd. Cize zamestnavatel vyuziva situaciu co je podla mna nemoralne a dufam ze v buducnosti aj trestne stihane. Nejdem zachadzat do detailov preco to tak je pretoze to je ina tema, staci vsak len povedat ze ludia su neskutocny smejdi ako aj vzdy boli a peniazky su dolezitejsie ako nejaky zamestnanec ktoreho ked vystavis tak proste vezmes ineho a zaroven mas lepsie zisky. Nepomaha tomu ani momentalna situacia vo svete.

4. Samotne symptomy predstavuju obrovsky problem. S pozitivnymi skusenosti velmi nemam tak opisem tie negativne. Apatia, chybajuce emocie, ziadna motivacia atd. Preco zdravy clovek robi to co robi? Preco sa napriklad rozhodne ist na prechadzku alebo do kina alebo ktorukolvek inu aktivitu? Mozno preto lebo mu robi radost, mozno sa chce udrzat v kondicii alebo stretnut priatelov. V podstate je uplne jedno co to je. Ide o to ze tieto rozhodnutia su vzdy zalozene na nejakej motivacii. Tak isto ked vykonava takuto aktivitu tak ocakava nejake pozitivne emocie. Bez tychto veci sa vsetko zda akesi zbytocne a clovek si hovori "naco by som to robil". Je to proste znamka tychto symptomov a obzvlast v praci kde VZDY pridu aj negativne situacie tak clovek bez tychto emocii, motivacii atd. proste nedokaze pokracovat. Zdavy clovek sa na nas pozrie a povie ze je proste "lenoch". Zial nedostatok informacii a jednoduchost mu nedovoluju pochopit taketo zalezitosti a ze to nie je vec lenivosti alebo mojej volby.

Existuje dalsich xx dovodov ale myslim si ze som tak nejak opisal niektore z nich. V podstate psychicky chory clovek je z drvivej vacsiny predurceny na zlyhanie v pracovnom zivote. Zaroven spolocnost tomu nerozumie a pripisuje to lenivosti. Naroky zamestnavatelov su nemurne praci pre jedneho cloveka pricom clovek moze byt rad ked vobec dostane zaplatene. Sypmtomy a lieky obmedzuju cloveka v takej hlbke ze sice to mozno nie je fyzicky vidiet (aj preto to ludia nechapu) avsak realne dlhodobo neutiahnu beznu pracu a kedze im okolie zvacsa hovori ze je to ich chyba a su proste lenivy a neviem co tak si to naozaj zacnu mysliet a psychika ide viac a viac dole.

Teoreticky by sa dala zvladat praca na ciastocny uvazok avsak mzda je nedostacujuca. Zial ak clovek nema pribuznych tak z dochodku proste nevyzije. Teda ak nejakym zazrakom nie je v rozumnej vyske. Momentalne posudzuju moj dochodok (ako kazde 2 roky) a vyziadali si psychologicke vysetrenie navyse aj ked moja psychiatricka jednoznacne popisala moj stav v sprave. Celkovo v mojom okrese je boj vobec dochodok ziskat a ked uz ho clovek ziska tak nie plny. Je to taky nezmyselny boj proti nam ale to je mozno len u nas pretoze to zavysi od posudkovej komisie.

Momentalne som 4 mesiace bez prace pretoze sa to opat nedalo zvladat. Prvy mesiac som nebol schopny robit nic len dospavat a oddychovat viz nejaky "psychicky deficit" ktory som opisoval. 2. mesiac som zacal robit nejake domace povinnosti a stale doplnoval silu. 3. a 4. som zacal robit aj nejake aktivity ktore som predtym proste nedokazal robit nech si hovori kto chce co chce proste to neslo. Tak isto ako ked ma clovek napr. nejaku chripku a nedokaze sa postavit z postele tak isto ked je na tom psychika zle clovek nedokaze vykonavat aktivity ktore bezny clovek dokaze. Stale je okolo psychickych chorob obrovska stigma, neinformovanost a neschopnost pochopit to. Clovek s psychickou chorobou je v dnesnej dobe stale odsudeny na okrej spolocnosti aj ked samozrejme kedysi to bolo este horsie. Cize postupne sa to zlepsuje ale naozaj pochybujem ze v ramci mojho zivota sa to nejako pohne dobredu. Je to skor generacna zalezitost a starsi ludia maju proste zivotny postoj a nazory ktore im proste uz nezmenis. Mozno viete o com rozpravam ked mate okolo seba rozne generacie a cim je clovek starsi tym menej "schopny" nejako prisposobit nazor alebo ho aspon upravit na zaklade faktov, postojov a informacii.

Uz teraz je to dlhe tak prajem pekny den kimi a drzim palce nech sa ti dari. Smile
matus
matus
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 101
Reputácia Reputácia : 31
Dátum registrácie : 24.03.2018
Vek : 26

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Euthyrox 75mg, Reagila 4,5mg, Lamegom 25mg

kimi2028 likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Pracovné obmedzenia schizofrenikov Empty Re: Pracovné obmedzenia schizofrenikov

Odoslať  kimi2028 Ut 9 august 2022 - 7:52

Ahoj, vďaka za príspevok. Len ku tým posudkovým komisiám je všade ťažké získať normálne %. Ja mám plný viac menej, preto lebo posudkový lekár nevedel, že čo so mnou. Navyše mal som diagnózu na plný ID, ale napriek tomu sa pýtal veľa. Hľadal cesty ako % znížiť. Bolo to o tom, či sa neprerieknem nejako. Na šťastie som nepovedal nič také, čoho sa mohol chytiť. Aj keď odpovedal som pravdivo a ako som to cítil. Bolo vidno, že krúti sa ako úhor. Položil mi asi 9 otázok typu aké máte problémy, pracovali ste niekedy, aký ste šikovný, robíte na stacionári nejaké výrobky atď. Škoda rečí. Na šťastie sa chytil aj toho, že som strašne spomalený. Plný ID mám len vďaka tomu, lebo to psychomotorické tempo mám dosť zle, nepracoval som nikdy, plus ešte nejaké tie poruchy vôle a negatívne príznaky....
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2205
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Pracovné obmedzenia schizofrenikov Empty Re: Pracovné obmedzenia schizofrenikov

Odoslať  relouth Ut 9 august 2022 - 10:31

ako je to vlastne v praci? zamestnavatel sa dozvie, ze je clovek na dochodku?
relouth
relouth
Mierne pokročilý člen
Mierne pokročilý člen

Počet príspevkov : 196
Reputácia Reputácia : 54
Dátum registrácie : 10.01.2020
Bydlisko Bydlisko : Banská Bystrica

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza:
Súčasná medikácia Súčasná medikácia:

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Pracovné obmedzenia schizofrenikov Empty Re: Pracovné obmedzenia schizofrenikov

Odoslať  kimi2028 Ut 9 august 2022 - 10:38

@relouth mal by si to nahlásiť sám. Oni zistia si to aj sami časom, keď budú spracovávať výplatné pásky a sociálna poisťovňa upozorní ich, že odvody sú chybné...
kimi2028
kimi2028
V.I.P. Golden
V.I.P. Golden

Počet príspevkov : 2205
Reputácia Reputácia : 758
Dátum registrácie : 13.02.2017

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F20.0, F20.4
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Reagila 4,5 mg

Matej likes this post

hug0
sorry0

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore