Schizofórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dole

Psychohygiena

Goto down

  • Zaslať odpoveď

Psychohygiena Empty Psychohygiena

Odoslať  Tuto Št 11 august 2011 - 6:11

Okrem klasickej liečby medikamentami sa nám ponúka aj dolaďovanie pomocou psychohygieny.

Osobne si myslím, že každý psychiatrický pacient sa s touto formou liečenia a uchovávania si psychického zdravia stretol. Ja som jej veľký fanúšik.

Jej rozpätie je obrovské a neviem, či má zmysel to tu rozsiahlejšie rozpitvávať. Za podnetnú považujem publikáciu, ktorá bola vydaná už mnohokrát a to BARTKO: Moderná psychohygiena. Na preštudovanie ju doporúčam každému, nielen nám chorým. Je aj mnoho inej literatúry, ktorá sa psychohygienou zaoberá či už priamo, alebo pomimo. Sú to najmä rôzne návody, ako žiť správne, šťastne, spokojne, zdravo... Upozorňujem, že si tieto publikácie treba najprv preveriť podľa autora, lebo sa Vám veľmi ľahko môže stať, že narazíte zasa len na nejaké ezoterické, motivačné, alebo hlboko psychologické texty. To však nie je žiaduce, práve naopak.

Ako spoznať dobrú publikáciu ohľadne psychohygieny?
Autor je prevažne akademicky titulovaný a to najmä v obore psychológia prípadne psychiatrie. V knihe je rozobratý životný štýl, ktorý je pomerne bežne považovaný za ten správny a to bez odvolávok na duchovné princípy alebo náboženstvá. Kniha sa zaoberá zdravým telesným a duševným štýlom komplexne a je písaná veľmi jasne a zrozumiteľne.

Základné tézy psychohygieny:
Vývin človeka.
Človek a škola. (vzdelávanie)
Človek a práca.
Človek a voľný čas.
Partnerstvo.
Strava.
Patológia a psychohygiena.
Fyzická aktivita.
Stres.
Civilizačné ochorenia.
a podobne

Princíp:
Psychohygiena vedie jednotlivca k uvedomeniu si zodpovednosti samého seba nad svojou duševnou a aj telesnou kondíciu. Zameriava sa na vyvážený životný štýl, ktorý je zameraný v prospech kvality života každého človeka. Zdôrazňuje jednoduché zásady, ktoré v prípade dodržiavania zlepšujú život. Všetky poznatky sú v súlade s doterajšími zisteniami vo vede a mnohé návody sú overené už desiatkami rokov, ak nie aj storočiami.

...........................................

Moje postrehy:
V skratke by som uviedol niektoré tézy, ktoré ma zaujali. Príkladom môže byť napríklad nutnosť pohybu, pravidelnosti, pitný režim, pohyb na čerstvom vzduchu, vyváženosť fyzickej a duševnej námahy, mať záujmy, otužovanie, dobrý spánkový režim, režim dňa...

Ja sa v určitej miere snažím dodržiavať zásady psychohygieny. Najväčší problém mi však vzniká hneď pri dodržovaní spánkového režimu a závislosti od fajčenia. Ešte je tu aj nadváha, s ktorou striedavo bojujem, ale tiež výrazné úspechy nezaznamenávam.

V rámci možností sa starám o svoju fyzickú kondíciu, mierne športujem v dennej podobe 15´ cvičenia, prechádzok rýchlym krokom a občas aj hýbanie sa v určitej športovej aktivite. Nedávno sa snažím mierne otužovať. Takisto som denne na vzduchu. Stravu mám pomerne vyváženú, teda konzumujem ovocie aj zeleninu, nevyhýbam sa mliečnym výrobkom, ale na druhej strane aj cukrov a tukov mám v strave pomerne dosť. Duševne sa snažím nezaostávať. Denne prečítam minimálne 50 strán, študujem anglický jazyk, pribežne bádam v lexikónoch a encyklopédiach. Taktiež sa snažím o dobrú komunikáciu s okolím, každý deň sa snažím prehovoriť s niekým mimo najbližších. Dbám na financie, ktoré si dôsledne zaznamenávam. Denne cvičím autogénny tréning. Pravidelne si píšem akýsi denník, kde okrem iného spomínam aj čo ma na dnešku potešilo. Povinnosti neodkladám na poslednú chvíľu, ale si ich dôsledne naplánujem a každý deň ich vykonám v malom, aby som v termíne nemal žiadny stres. Nepijem takmer žiaden alkohol okrem výnimočného prípitku vínom pri významných udalostiach a možno jedno malé pivo mesačne.

Myslím, že na invalidného dôchodcu t.j. psychotika je to celkom znesiteľné. Uvidím, čo prinesie budúcnosť...

............................

Moja výzva k Vám: Zahoďťe všetky panávody, je tu psychohygiena.


Naposledy upravil Tuto dňa Ut 16 august 2011 - 22:42, celkom upravené 1 krát.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4793
Reputácia Reputácia : 775
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Psychohygiena Empty Re: Psychohygiena

Odoslať  Tuto Po 15 august 2011 - 0:31

Zaujímavou zásadou je PRAVIDELNOSŤ.

Zaviesť si do života systematický rytmus, alebo akúsi rutinu. Táto zásada psychohygieny je výrazne badateľná na psychiatrických oddeleniach. Budíček a lieky sú v stanovenú nemennú hodinu. Taktiež raňajky sa podávajú v rovnakom časovom horizonte. V doobedí začínajú rôzne aktivity, ktoré sú plánovité, vrátane vizity, upravovania postelí, prezlečenia sa do domáceho oblečenia a terapií. Obed sa tiež podáva v rovnakú hodinu. Po obede je obvykle siesta na pretrávenie a oddych. Nasledujú rôzne terapie a po nich večerný program v podobe voľného času a večere. Voľný program tiež spočíva v rutinných opakujúcich sa činností ako je pozeranie správ, prechádzky t.j. pobytu vonku. Píšem to hlavne preto, že táto rutina je základom pre zdravé fungovanie jedinca. Je jej prikladaná veľká váha ako aj v nemocničnom prostredí, tak aj doma.

Invalid sa dostáva do neľahkej situácie v podobe narušenia rutinného fungovania. Má zrazu úplny nedostatok nevyhnutných povinností. Týmto sa automaticky vyvstávajú problémy hneď na začiatku dňa. Otázkou je vstávanie a vlastne aj otáznik: Prečo aj vôbec vstávať? Reálny dôvod tu často nie je a doobedná aktivita je veľmi slabá a môže byť prítomná nuda. Návyk na vstávanie je tým pádom významne ohrozený. Po čase sa môže odstrániť úplne. Výsledkom je závažné narušenie základného rytmusu dňa, keď jedinec spí priveľa a výsledkom je neskoršie zaspávanie. Spánkový cyklus môže byť narušený.
.....
Ja osobne som si nejako takto spánkový režim aj zdevastoval. Súčasťou tejto dlhodobej demolácie boli aj poruchy spánku, teda insomnia. Aj v dňoch, keď bol hodnotý spánok prítomný, nejednalo sa o vtesnanie do nočných hodín, ale naopak pospávanie v doobedí, poobedné zdriemnutie a podobne.

Celkový rytmus dňa sa dobre zachováva pravidelnou stravou. Doporučujú sa výdatné raňajky v ranných hodinách, obed, v ktorom by nemala chýbať polievka a ľahšia večera. Vhodným doplnkom je desiata a olovrant, ktoré by mali obsahovať ľahké jedlo nenáročné na strávenie. Odstup jedál by mal byť cca 3-4 hodiny. Pred spánkom sa nedoporučuje konzumovať ťažké jedlá a keď teda vôbec, zvoliť si niečo ľahké s nískou kalorickou hodnotou.
....
Jedlo predstavuje jednoduchú pomôcku na reguláciu režimu dňa. Pravidelné dodržiavanie stravovacieho rytmu napomáha udržiavať celkový rytmus dňa a teda aj pravidelnosť v návykoch. Ja osobne stále pokrivkávam vo vykonávaní týchto činností. Mám však kladné skúsenosti v prípade ich dodržiavania v čase.

Vďaka rozdeleniu stravy a spánku v čase sa dajú zadeliť aj ďalšie činnosti pod hlavičkou pravidelnosť. Ich plánovanie je jednoduché. O to dôležitejšie je naplánované striktne dodržiavať. Invalid by si mal alebo mohol do nich zahrnúť rôzne aktivity, ktoré vo vopred danom čase vykoná. V rámci možností tam môže byť pohybová aktivita, duševná aktivita, tvorivá aktivita, domáce práce, relaxačná činnosť, pohyb vo vonkajšom prostredí, šport...
...
Nemusí sa jednať len o denné plánovanie, ale aj o týždenné, prípadne dlhodobé. Do popredia sa znova vysúva slovo pravidelnosť. Činnosti sa vykonávajú podobne ako strava a to je rutinne, denne, v rovnakom dennom čase, alebo týždenne.

Celkom dobrou pomôckou k dodržiavaniu pravidelnosti a plánovitosti je diár. Tu sa môže jednoduchou formou písať každá úloha, ktorá je na pláne. Aj napriek tomu, že by sa mohlo zdať, že takéto zapisovanie je zbytočné a dá sa spoliehať výlučne na pamäť, z vlastných skúseností viem, že je to priam neoceniteľná pomôcka k vytváraniu pravidelnosti v živote. Vďaka diáru sa dá vytvárať a podporovať motivácia k činnostiam a ich zvyšovaniu a rozvoju. To už sem ale nepatrí...


Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4793
Reputácia Reputácia : 775
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Psychohygiena Empty Re: Psychohygiena

Odoslať  Tuto Po 15 august 2011 - 2:43

V knihe BARTKO, D.: Moderná psychohygiena sa v kapitole pojednávajúcej o psychózach považuje za najväčší a najzávažnejší problém preliečených psychotikov, teda neakútnych pacientov z okruhu schizofrénnych chorôb SOCIÁLNU IZOLÁCIU.

Podstatou samostatného riešenia tohoto problému je vedomé plánovanie stretávania sa s ľuďmi. Myslí sa tým najmä osobný a priamy kontakt a vedomé vyhľadávanie komunikácie a sociálneho kontaktu psychotikom. Nepovažuje sa za žiaduce, a skôr škodlivé izolovanie sa od okolia a uťahovanie sa do samoty. V modernejších zdrojoch je tento problém prenášaný aj na zdravú populáciu, keď namiesto tradičného stretávania preferujú pseudokontakty prostredníctvom Internetovej komunikácie v podobe rôznych chatov, fór, virtuálnych sociálnych sietí apodobne. U psychotika je tento problém o to závažnejší, že priamo narušujme jeho psychické zdravie a môže viesť k patológii a prípadne naštrbeniu sociálnych zručností.

Význam osobného kontaktu, ktorý je aspoň v malom spontánny a priamy je veľmi významný. Sčasti môže byť v tomto nápomocná chápajúca rodina. Psychotik by sa však len na príbuzenstvo nemal viazať vo veľkej miere. V jeho vlastný prospech je aktívne vyhľadávanie sociálneho kontaktu. Pomôckou mu môžu byť jeho záujmy a aktivity, ktoré by mu mohli slúžiť ako zámienka napr. na navštevovanie zariadení, klubov, spoločenstiev, združení, organizácii, inštitúcii..., ktoré umožňujú stretanie sa a komunikáciu.
...
Na margo tohoto môžem spomenúť napríklad denný psychiatrický stacionár, kde majú psychotici osobitné postavenie a ich pôsobenie v čase je neobmedzené, teda môžu byť v tejto inštitúcii neobmedzene vzhľadom na otváracie hodiny. Prospech z tohoto nie sú len terapie, ale je spomínaná pravidelnosť a sociálny kontakt t.j. vyhnutie sa nežiaducej izolácii.

Osobitou kapitolou pre psychotika je najbežnejšia forma stretávania v našej spoločnosti a tou je navštevovanie pohostinstiev a barov. Tu je ťažko jednoznačne vyjadriť stanovisko. Psychotik by sa mal každopádne vyhnúť požívaniu alkoholických nápojov a keď už, maximálne v akejsi symbolickej rovine. Vždy záleží na tom, s akými jednotlivcami zariadenie navštívi. Ak by malo byť takéto stretnutie v rovine pijanského posedenia, psychotik by sa ho mal vo svojom vlastom záujeme zrieknuť. Na druhej strane posedenie s chápavými kamarátmi, ktorí si dajú vysvetliť, že aj to pivo by psychotikovi mohlo uškodiť a nesnažia sa ho silou mocou donútiť k pijatike, by mohlo byť zaujímavé.
...
Samozrejme sú tu aj iné posedenia v podobe kávičkovania v kaviarni, cukrárni, debát pri kofole... Ja osobne občas vybehnem na kofolu a výnimočne aj na kávu. Pijanským stretnutiam sa striktne vyhýbam a tak som aj pár "kamarátov" stratil.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4793
Reputácia Reputácia : 775
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Psychohygiena Empty Re: Psychohygiena

Odoslať  Tuto Po 15 august 2011 - 8:51

ZVLÁDANIE DEPRESIE PODĽA PSYCHOHYGIENY

Niektoré základné zásady už boli spomenuté aj v predchádzajúcich príspevkoch. Rozdiel je najmä v intenzite a miere vykonávania.

Pri depresii má mozog problémy so serotonínom a dopamínom. Na depresiu sa treba pozerať z hľadiska patologického. Na druhej strane je možné zvládať depresívne stavy pomerne znesiteľne aj v domácom prostredí bez hospitalizácie. Samozrejme nemám na mysli patologické stavy hraničiace so sebevražednosťou, sebapoškodzovaním alebo totálnou rezignáciou. Takéto stavy je už nutné liečiť priamo hospitalizáciou a to bez váhania.

Ľahšie stavy je možné čiastočne korigovať pomocou zásad a návodov psychohygieny. Vhodná je tu pomoc aj od príbuzných. Depresívny pacient by mal striktne dodržiavať denný režim, ktorý by mal byť nastavený na hraniciach jeho možností v chorobe. Tieto hranice je možné určiť s pomocou príbuzného, psychológa, alebo prípadnou vlastnou analýzou. Dôležité je svoje možnosti v chorobe hodnotiť čo najviac realisticky. Práve toto predstavuje pomerne problém, pretože jednotlivec postihnutý depresiou má tendenciu sa výrazne podhodnocovať. Je na mieste niekoľko dní skúšať, aké aktivity a v akej miere je dotyčný schopný plniť. Treba rátať aj s určitou formou vzdoru prameniaceho z namýšľanej nechuti. Je veľmi podstatné presvedčiť postihnutého k čo nejvyššej miere spolupráce a to zároveň s čo možno najväčším pochopením jeho problému. Treba rátať so spomalenosťou, zníženým sebavedomím, často sociálnou fóbiou, únavou, apatiou, problémami so spánkom, nechutenstvom, zníženou pohyblivosťou, negativistickým prístupom, skleslosťou, pesimizmom...

Riešením je teda denný režim. V danej situácii je dôležité jeho písomné vyhotovenie a zaznamenávanie úspechov jeho plnenia. Spomínané zaznamenávanie by malo prebiehať priamo počas dňa. Aktivity by mali byť rozdelené do relatívne malých celkov, aby boli v čase pomerne ľahko splniteľné. Aj v prípade náročnejších úloh je potrebné rozčlenenie, aby úloha vyzerala splniteľná.

Príklad:
Vstávanie: 8:00
Hygiena: 8:30
Rozcvička: 8:40
Príprava raňajok, raňajky
Vykonanie jednoduchého upratania
Nákup a prechádzka
Čítanie
Tvorivá činnosť
Príprava desiaty, desiata
Štúdium - jednoduché pozeranie materiálov
Televízia
Počítač
Príprava obedu
Obed
Poobedný oddych
Prechádzka dlhšia
Štúdium, práca, domácnosť.
Príprava olovrantu
Olovrant
Ľahšia športová aktivita
Štúdium, práca, domácnosť
Príprava večere
Večera
Televíza - spravodajstvo
Televízia, internet, voľný program
Písanie denníka
Večerné čítanie ľahšieho žánru
Príprava na spánok

Neoddeliteľnou súčasťou je aj užívanie medikamentov podľa odporúčania odborníka. Príbuzný na začiatku slúžia ako posudzovatelia miery záťaže a schopnosti depresívneho pacienta konať. Obvykle je pacient pasívny, ale treba sa ho snažiť primeranou formou presvedčiť k spolupráci. Za vykonané činnosti by mal byť pochválený. Treba si uvedomiť, že splnenie akokoľvek ľahkého plánu je často na začiatku to maximum, čo depresívny pacient dokáže a to často s vypätím síl. Pomaly je možné pridávať činnosti. Pomerne dôležité je postupne vyraďovať pasívne činnosti ako je pozeranie televízie, trávenie času za počítačom, čítanie ľahkej literatúry (detektívky, červená knižnica...), polihovanie v posteli. Treba viesť depresívneho jedinca k samostatnému vyhľadávaniu si aktivít, prospešnej činnosti a efektívnemu využitiu voľného času. Taktiež by mal byť vedený k primeranému sociálnemu kontaktu.

O tejto problematike sú pomerne kvantá literatúry a informácii. V skratke som vybral len to naj, ale ani zďaleka sa nejedná o úplny, alebo širší záber. Skôr ide o moje vlastné postrehy na základe prečítaných materiálov a čiastočne aj mojej vlastnej skúsenosti.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4793
Reputácia Reputácia : 775
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Psychohygiena Empty Re: Psychohygiena

Odoslať  Tuto Št 18 august 2011 - 23:46

Významnou súčasťou psychohygieny je aj špecifické NAZERANIE NA OKOLITÝ SVET JEDNOTLIVCOM.

Doporúčané je pozitívne myslenie, ktoré sa však nechápe komerčným spôsobom. Psychohygiena sa skôr odmietavo stavia k rôznym návodom a orientáciam v myslení na úspech, ktoré je obľúbenou témou motivačnej literatúry. Nadšenie, ktoré vzbudzuje mot. lit. je psychohygienou považované za dočasný element, ktorý trvalo nie je účinný a môže vyvolávať s dlhodobého hľadiska frustrácie.

Pozitívne myslenie sa v psychohygiene myslí ako určitá forma životného optimizmu. Jedná sa vlastne o kladné očakávanie a zároveň hľadanie pozitívneho vo všetkých životných situáciach a udalostiach. Takéto myslenie sa dá pomerne ľahko nacvičiť s dlhodobého hľadiska. Jedná sa o určité špecifické nazeranie na svet navôkol a udalosti v živote.

Jednou zo základných otázok je: "Čo je na danej veci (udalosti, situácii) dobré (pozitívne, úsmevné, príjemné, poučné...)?" V živote sa môžete stretnúť skutočne so všeličím. Záleží na vás ako sa s daným vysporiadate. Nejedná sa o veľké veci, častokrát sú to maličkosti. Prekvapivo je na Vás ako budú na Vašu psychiku vplývať. To ako sa po afektívnej (citovej) stránke cítite, je vo vašich rukách. Samozrejme je ťažké písať o patológii, ale aj tu je dokázané, že pozitívne myslenie z pohľadu psychohygieny má prospešné účinky.


Príklad:
...
Ráno idete do trafiky po noviny. Pri okienku zistíte, že máte len 50€ a predavačka Vám nemá z čoho vydať.
1) Ste sklamaný a navyše sa rozčúlite nad predavačkou. Noviny si nekúpite a ďalej pokračujete roztrpčený a nespokojný. Keďže je ráno a vy ste si s predavačkou vymenili aj pár "vrelých" slov počas dňa na to myslíte, viníte predavačku a ste roztrpčený.
2) Beriete to z humorom. Poviete predavačke, že ste sa "pozabudli", a že zbehnete do najbližšieho obchodu si peniaze rozmeniť. Predpoklad je, že predavačka naše vyjadrenie prijíme a možno Vám tlačovinu aj podrží. Do ďalšieho dňa táto udalosť nejako nezasiahne.
...
Píšete príspevok na toto fórum. Omylom preskočíte na inú stránku a napísané sa vám zmaže.
1) Vyskočíte od počítača a začnete nadávať a dávete za vinu "sprostému" Internetu. Vaši príbuzní reagujú na Vaše nadávky a vyjadria sa, že sa im to nepáči. Vzhľadom na Vaše rozpoloženie sa s nimi pohádate.
2) Uznáte si chybu. Činosť prerušíte. Pomyslíte si, že to bolo dobré poučenie na vlastnej chybe a že neskôr budete písať zasa.


Súčasťou takéhoto myslenia je aj sebauvedomenie a chápanie vlastných pocitov. Prítomná je aj sebaanalýza a spytovanie sa na prameň prítomných pocitov.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4793
Reputácia Reputácia : 775
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Psychohygiena Empty Re: Psychohygiena

Odoslať  Tuto So 20 august 2011 - 23:15

Dôležitou súčasťou psychohygieny je RELAXÁCIA
...
Je nesmierne ťažké vo všeobecnosti prehlásiť pravidlo v miere odpočinku. Určite platí, že k aktivite fyzickej patrí aj primeraný oddych a to najlepšie aktivitou duševnou a naopak.

Je mylné sa domnievať, že je adekvátne byť pasívny a pokladať to za zadosťučinenie fyzickej alebo duševnej námahe.

Vedieť relaxovať je umenie. Duševne pracujúci by sa namiesto pasivity mal venovať koníčkom, ktoré utužia jeho telo. Fyzicky pracujúci by sa mal opačne zaoberať vyvážením smerom k duševnej aktivite.

Otázky sú teda:
...
+Čo vlastne NIE JE EFEKTÍVNA RELAXÁCIA?
Myslím, že vymenovať všetko je nemožné. Pár podnetov skúsim:
komerčné televízne programy, polihovanie, hranie na PC, čítanie detektívok, čítanie červenej knižnice, telenovely, dlhodobé chatovanie, veľa času na Nete, posedávanie pri pive, nadmerná návšteva pohostinstiev a kaviarní, gamblovanie... ...celkovo bezúčelnosť
...
+Čo je efektívna relaxácia pre duševne pracujúceho?
autogénny tréning, športová aktivita, posilňovanie, beh, chôdza, aeróbne aktivity, pohyb v prírode, práca v záhradke, precvičenie si svalstva, rozvoj ohybnosti, rýchlosti, sily, koordinácie, tanec, aerobik, joga, plávanie, bicyklovanie, turistika...
....
+Čo je efektívna relaxácia pre fyzicky pracujúceho?
autogénny tréning, ľahké precvičenie tela, uvážený rozvoj ohybnosti, rýchlosti, sily a koordinácie, zameranie na duševný rozvoj, čítanie hodnotných kníh, štúdium, koníčky v smere získavania vedomostí, tréning pamäte a mozgových funkcií...
...
Všetky druhy efektívnej relaxácie je možné primerane striedať. Treba podotknúť, že najväčšiu hodnotu v relaxácii má primeraný a kvalitný spánok. Občasné krátke zdriemnutie, tiež nemusí byť neefektívne.

Špeciálne postavenie v psychohygiene a relaxácii má tzv. autogénny tréning, o ktorom sa zmienim v inom príspevku.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4793
Reputácia Reputácia : 775
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

  • Zaslať odpoveď

Psychohygiena Empty Re: Psychohygiena

Odoslať  Tuto Po 22 august 2011 - 0:38

Špecifickou formou relaxácie je AUTOGÉNNY TRÉNING (ďalej len AT).

Záujemcom o toto uvoľňujúce cvičenie doprúčam poradiť sa s psychológom, psychoterapeutom, alebo aspoň s človekom, ktorý AT vykonáva dlhodobo. Je bežnou súčasťou terapií v psychiatrických stacionároch a nemocniciach.

AT sa na v prvé týždne od začiatku jeho vykonávania využíva na relaxáciu a skľudnenie organizmu a psychiky. Obvykle AT trvá od 5 minút až po 20minút. Vykonáva sa denne 1X až 3X. Jedná sa o nenáročné cvičenie. Jeho osvojenie je jednoduché. Má veľkú perspektívu pre jedinca do budúcnosti. Preukázateľne zlepšuje neurotické ochorenia a ich priebeh. Psychotické ochorenia dokáže sčasti regulovať, ale na ich samotné vyliečenie údajne nestačí.

V prípade, že sa AT trénuje dlhšiu dobu a jednotlivec má dobre zvládnuté techniky, je možné prejsť k využívaniu sugescie počas AT. Pomerne jednoducho sa ním dá regulovať obehový systém, tep srdca, vylepšovať zdravotný stav, znižovať bolesti, upravovať spánok, ovplyvňovať viaceré fyziologické procesy v organizme, odúčať závislostiam a zlozvykom, upravovať psychické stavy...

.....................................................

Ja osobne denne vykonávam AT už jeden a pol roka. Vďaka nemu si viem zmierniť bolesti zubov, primerane si oddýchnuť napriek nespavosti a nasledujúci deň znesiteľne fungovať, eliminovať rast bradavíc až k jej vysušeniu, regulovať prekrvrnie v končatinách, zrelaxovať myseľ, ukludniť sa po stave rozrušenia, znížiť úzkosť. Od začiatku trénovania AT som o čosi vyrovnanejší a pokojnejší. V menšej miere pociťujem depresiu a úzkosť. Z hľadiska patológie sa u mňa síce vyskytujú menšie výkyvy, ale skutočná chorobnosť to nie je. Oceňujem najmä celkové ukľudnenie organizmu a psychiky.

S pridaním sugescií do AT som začal len nedávno. Približne pred mesiacom. Výsledkom bolo výrazné zmenšenie rozrastajúceho sa znamienka, rýchle vyliečenie hnisajúceho ďasna, zmenšenie a vysúšanie bradavice (aktuálne prebieha), výrazné zníženie sily "fajčiarskeho kašľa", mierne zníženie chuti na cigaretu (aktuálne prebieha), zníženie citlivosti zubov na studené a teplé. Celkom úspešne si viem zregenerovať psychické a fyzické sily po prebdetej noci.

K AT sa často uvádza vylepšenie spánku. Práve toto ja príliš nepociťujem. AT mi slúži aj ako pomoc na oddýchnutie po noci bez spania, dodá mi energiu na ďalší deň. S pomocou sugescií a AT sa údajne dá zbaviť tabakizmu a výrazne obmedziť fajčenie. Zatiaľ význanmý pokrok v tomto nezaznamenávam, sú len drobné výsledky. Čítal som, že tento proces trvá však aj pol roka a treba hľadať individuálnu sugesciu.

..............................................................................

Základný princíp AT: (v prípade, že chcete AT vykonávať obráťťe sa na kompetentného)
poloha ležmo, uvoľniť sa, začína sa od pravej ruky, hovorím si, že je ťažká, pokračovať k ďalšej ruke, nohám, hlave, trupu,
pocit tepla, ruky, nohy, celé telo,
navodzovať pocit kľudu,
prebratie sa rýchle a uvedomelé.

Na začatie trénovania AT sa treba nutne poradiť s odborníkom. Nesprávne vykonávanie môže mať za následok negatívne výsledky, dokonca aj zdravotné. Jedná sa o overenú psychologickú metódu, rokmi bežne využívanú.
Tuto
Tuto
V.I.P. Inventár
V.I.P. Inventár

Počet príspevkov : 4793
Reputácia Reputácia : 775
Dátum registrácie : 19.09.2010
Bydlisko Bydlisko : Západ Slovenska

Zdravotný stav
Diagnóza Diagnóza: F25.0
Súčasná medikácia Súčasná medikácia: Amisulprid, Haloperidol (aj depot), Akineton (aj depot), Alventa, Lithium, Gerodorm (podľa potreby),

hug0
sorry0
thanks0

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Hore